Ölüm Anı – Ölüm Acısının Şiddeti ve Ölüm Anında Karşılaşılan Durumlar

Kulun önünde ölüm zahmetinden başka ne azap, ne üzüntü ne de korku bulunmasa bile, sadece ölüm anındaki şiddet onun gecesini gündüzüne katıp düşünmeye ve ölüm için hazırlanmaya yeterli olurdu..Üstelik ölüm de her an onunla karşı karşıyadır..

Hayret edilecek durum şudur ki; bir insan kendisinin birisi tarafından biraz sonra dövüleceğini bilse, yiyeceği dayağın düşüncesi içinde hiçbir şeyden zevk almaz olur…Ölüm meleğinin her an kendisineölüm pençelerini saplamak üzere olduğunu bildiği halde bundan dolayı herhangibir korku ve üzüntüye düşmez..Bu gaflet içindeki şuursuzluğun tek nedeni kuşkusuz cehalet ve aldanmadır..

Ölüm acısını tatmayan kimseler, onu başka acılarla kıyaslayarak yahut başkasının ölüm anında çektiklerini görerek bunu idrak etmeye çalışır..Muhakkak ki, ruhsuz olan bir aza acı duymaz.Acıyı ve sancıyı duyanda, çeken de sadece ruhtur..Can çıkması bedeni değil doğrudan doğruya ruhu ilgilendiren bir acıdır ve bu acı ruhun bütün parçalarına sirayet eder..Ruh, bedenin her tarafını kapsamıştır.Ayağa bir diken batacak olsa, acısı sadece ruhun oradaki parçasına sirayet eder..Fakat yangın gibi tüm bedeni kapsayan acılar böyle değildir…Ruh tüm bedene yayıldığından yangında kalma gibi durumlarda tüm ruh bu acıyı duymuş olur..

Ölüm acısına gelince, bu doğrudan doğruya ruhun kendisine sirayet ettiği için, acısı hiçbirşey e benzemez..Bütün sinirlerden, damarlardan, adale, mafsal ve her kılın ucundan çıkarılan ruhun duyduğu acı; kılıç yarasından,testere ile biçilmekten, makaslarla doğranmaktan daha ağırdır..
Ölüm anında kulun bunca acı karşısında feryad-ı figan etmemesinin sebebi, ölüm acısının onun her tarafını kaplamış olup kendisinde imdat isteyecek derman bırakmamasındandır..
Ölüm anında dehşetten dolayı aklı karışır, dili tutulur, azaları dermandan düşer.Bu yüzden inlemeyi, yardım dilemeyi çok istediği halde, bunu yapması imkansızdır..Eğer biraz dermanı varsa, oda canı çıkarken göğüs ve boğazında hırıltıya benzer sesler çıkarır.Rengi, asıl yaratıldığı torağın rengine dönüşür.Göz kapakları açık olduğu halde tavana dikilir..Dudaklar sarkar ve dil içeri çekilir..Acı içine ve dışına yayılır..Her tarafı mosmor kesilir.Önce ayaklar sonra diz ve baldırlar…Böylece can boğaza gelinceye kadar acılar üstüne acılar eklenir..Her azanın, her parçanın ölüşünde elem üstün elem ve acı üstüne acı vardır..Can boğaza dayandığı zaman, işte o zaman..Kul bütün dünyalıktan gözünü çeker, kimseye bakmaz olur..Artık tövbe kapısıda kapanmıştır..O anda kendisiyle sadece hasret ve pişmanlık kalır…

kaynakça: ölüm ve ötesi ( İmam Gazali )

Reklamlar

338 Yorum

 1. AYHAN ÖZEN said,

  Mart 29, 2007 11:35 am

  MERHABALAR
  GERÇEKTEN ÇOK ETKİLEYİCİ BENİM MERAK ETDİĞİM ACABA KİŞİ EĞER İYİ BİR KUL İSEDE YİNE ÖLÜM AYNIMI.

  • sedat said,

   Aralık 14, 2011 12:08 pm

   neden devamlı ölümü acı çekmek olarak lanse ediyorsunuz??yok testere ile doğranmış gibi yok kılıç yarası gibi onların acısını biliyormusunuz da betimleme yapıyorsunuz..Yüce Allah kimin canını nasıl alacağını sizlerden çok daha iyi bilir..Ölüm yeni bir başlangıç ve o başlangıç ameline göredir.bunun acı çekmekle alakası olduğunu sanmıyorum saçma sapan yazılarla ölüm hakkında bilgi alanlarıda yanlış füşünceler kurmasına itiyorsunuz…..

   • hasan said,

    Mart 18, 2012 8:14 pm

    saçma dediğin sözler hz. muhammed(s.a.v) ve hz. ali nin sözleridir.lafına dikkat et

   • meltem said,

    Nisan 13, 2012 6:48 pm

    bu acı kafirler için geçerlidir.. ne müminler vardır ki tereyağından kıl çeker gibi ruhları alınır.. Allah sevdiği kuluna acı çektirmezki. nitekim gunhaları dökülmesi içinde biraz acı çeker..

   • rumuz1 said,

    Nisan 14, 2012 4:18 am

    Anlasilan yukardaki yazi pek anlasilmamis. Bence bir kere daha ve dikkatlice okuyun. Ruh vucudun her yerindedir, olum aninda bu ruh cekilir diyor, bu da butun organlari etkiledigi icin yardim istemek icin kullanacagin parcan da mesgul bir durumda oluyor. Yani muthis bir aci, iyi-kotu insan, bence farketmez. Benim yazidan anladigim bu.
    Parmagina diken batsa, onu cikarmak bile aci verir, sanirim ruh un cekilmesi de oyle bisey.

   • mustafa said,

    Nisan 27, 2012 9:15 am

    arkadaşım belli ki sende cevabı zaten bilenlerdensin bunun aksini söyleyecek insan arıyorsun ama gerçek bu yine bir hadiise göre en hafif ölüm 80 kılıç darbesi acı verir dostum aklımızı başımıza toplayalım ALLAH herkese hayırlı ölümler versin cumanız mübarek olsun tüm müslüman aleminin

   • ilayda1510 said,

    Nisan 2, 2014 4:02 pm

    arkadasım bu cevabı ben sana hemen acıklayayım Allah bizim cehennemde okadar öle bir acı cekeceğiz ki buna dayanamayıp küle döneceğiz cünkü bu sıcaklığa dayanamddiğimiz icin Allah bizi yeniden küllerden birleştirip cezamızı cektirecek bu nedenle acı cekcez bu kadar bizde öğretmen söyledi aynı soruyu ben sordum 🙂 bu soruyu sordugun icin tesekkürler ayrıca

   • Tc Acartürk said,

    Ağustos 8, 2015 7:25 am

    Evet Sanki bunları anlatırken ölümü yaşamış ve gerçekten Acılarını tatmış gibi Hatta ;insanları korkutarak ve Sadistce sanki keyif alarak gibi anlatılması çok yanlış ! bu Arada Diğer yorum yapan Arkadaşımızında söylediği gibi kişilerin Amellerine göre ve Yüce ALLAH’ın ilahi merhametine kalmış ancak o bilir ! böyle Anlatım şekli hiçde islami ifadelerden Değil kim nekadar bilebilirki,de bukadar net anlatabilir ALLAH.cc Hakkımızda imanla göç Edenlerden olabilmeyi herkese Nasip etmesi temennilerimle ALLAH Yar ve yardımcımız olsun Amin…

   • Sabri Aslan said,

    Aralık 26, 2016 9:10 am

    rabbim size hidayet versin başka söze ne gerek var

   • Elif said,

    Şubat 2, 2017 7:42 am

    Ben ölmeden ölümün acısını hissettirdi kurban olduğum Allah dedikleri gibi aynı hatta daha fazlası bilip bilmeden böyle yazılanlar hakkında yorum yapma ölürken insan cok korkuyor aklı şaşıyor inanılmaz, derecede bir keskin soğuk koyun derisinin kılları çekilerek ayrılması varya ruhunu da bedenin den öyle çekiyorlar birde şöyle düşün acısını bir elin diğer elinden geçtiğini düşün gelmez değilmi birde elinin diğer tarafa geçirmeyi dene zorla cok zorla olmuyor degilim ama kurban olduğum Allah ruhunu bedeninden öyle zorla sürterek cıkartıyor işte ben yaşadım.

  • mustafa said,

   Ocak 24, 2012 9:27 pm

   selamın aleyküm…ben ölum anındaki şiddetin kişinin allah,a c.c ye nekadar kavuşmayı ıstemesı ıla alakalı olacağını düşünüyorum zira deılmıkı ölum bır aracıdır yapılan çalışmaların bır sınavıdır kışı nekadar allaha kavuşmaya ısteklı ıse ölumde okadar tatlıdır.çunku allah kullaıran zulm ve acı cektırmez…ınsan dunyaya nekadar bağlı ise ondan okadar ozr ayrılır allaha nekadar yakın ıse allaha c.c ye okadar çabuk kavuşmak ıster yani kısaca allah ölumunde hayırlısını ve allaha kavuşmayı dıleyen kullarından olmayı nasıp etsın.alın nekadar secdeye gıttıyse kişi okadar topragı sever….selamın aleyküm allaha emanet …

  • gökhan said,

   Eylül 4, 2015 3:48 am

   ya arkadasım gercekden sen bunu cok erkileyicimi buldun ozaman iyice kelimesine göre oku sonrada allahın ve müslümanlığımızın kitabı olan kurandaki ölüm anındaki ayetleri bir oku ve karsılastır bakalım yine sana etkileyici gelecekmi bak sana bir tavsiyem bu dünyaya ilk doğarken allah seni günahsıs bir sekilde müslüman dininde yada herhangibi bir dinlede gele bilirsin ama en önemlisi bir allaha inan ona sart kosanların yanında olma ikincisi her insan oğlu günahları ve sevapları olur ama en önemlisi ölürken kelimeyi saadet getirmektir işte insan oğlunu cennete götürecek anahtar kelimedir önemli olan ölürken seytana inanmadan ve saadet getirerek ölmektir insallah bu yazdıklarımdan da etkilenmisndir.

  • gökhan said,

   Eylül 4, 2015 4:12 am

   simdi yukarda ölüm anında yasayacağınız oyayları size anlatana bir sorum var insan oğlu ölürken allahın meleği olan ezrail ve öteki melekler görünecek diyorsunuz tamam ama bir meleği niye yazmadınız allahın huzurundan kovuran seytanı niye atladınız müslümanlar bu düyada yasarken her türrü kötülüğü ve günaha sokmak icin insan oğluna ve özellikle müslümanlara savsata veren seytan ölürkende bas rorde bunu ben demiyorum kurandaki ayetlerde yazmakta insan oğlu ölürken seytan ona görünür ve onu ölüm anında bile müslümanlıktan saptırmak icin ona savsata velir ve ona iyi görünmeye sağlar hani bir önceki yazımda dedimya ölürken kelimeyi saadet getirin diye ölüm anında zaten ezrail size görünür ve ölümün acısı ve korkusu icinde seytanda yanında gelir ve o an sizi cennete girmemek icin elinden geleni yapar beki yukarda yazan arkadasımız neden seytanıda yazısına almamıs onu bana bir acıklarmı kuranda her ayette seytan hakında ayetler var ve ölüm anındada geleciğini yazmakta beki bu arkadasımız okadar atıp tutar yazısında neden seytanı yazmıyor ben onun müslümanlığından süphe ederim ya kurandaki ayetleri okumuyor kafasında canlandırdığı gibi yazmakta yada öteki hokkabazlar gibi insan oğlunu saptırmak ver korkutmak gayesinden yazmakta su yazan arkadasımız bana su ana sayfada acıklasın bakalım herkez görsün niye seytanı ve gerceği yazmadığını ona göre bizde sayfadakinlerde müslümanlığını tartarım bakalım.

   • Hakan said,

    Eylül 9, 2016 10:20 am

    Yok böyle bir şey! !Ölümü hiç kimse bilemez!!!Dininizi Kurandan öğreniniz! !Bu yazılar hep uydurmadır!

  • apo said,

   Şubat 5, 2016 10:55 am

   Takva sahipleri o kimselerdir ki, melekler, canlarını hoş ve rahat halde alırlar. “Selam size, yapmış olduğunuz güzel işlerin mükafatı olarak girin cennet’e…” derler. (en-Nahl: 32)

 2. ahirzaman said,

  Mart 29, 2007 12:18 pm

  Merhabalar Ayhan Bey eğer eceli gelen kul, Allah’ın sevgili kullarından ise ölürken yukarıdaki aşamaları yaşayacak ruhun çıkması için birazda acı çekecek ancak kafirin ruhu çıkarken çektiği acı ile mü’min ve Allahın sevgili kulunun duyduğu acı arasında dağlar kadar fark vardır tabiki..Bunu geniş bir şekilde siteye ekleyeceğiz zaten önümüzdeki günlerde.. yazı dizimiz 1 aya kadar ölüm üzerine olacak takip etmeye devam ediniz..

  • gökhan said,

   Eylül 4, 2015 3:34 am

   Ya siz geri zekalımısınız yukarda delinin biri yazı yazmıs sizde hepiniz kuyuya tas atıp inanmısınız yukarda yazan arkadasımız nerden bilmekte ölüm anında bu kadar acı cekilceğini size ayrıntısına kadar yazmakta ölüpte geriyemi gelmis yoksa vahimi gelmis arkadaslar bunlar gibi savsatalara ve yopazlara inanmayın siz kuranda ve peygamper efendimizin buyurduğu işlam ve müslümanlığa yakısır sekilde bu dünyada namazınızı kılıp orucunuzu tutun ve en önemlisi yanlızca kuranda yazanlara inanın böyle hokkabazlara değil işte gercek müslümanlık kuranda allahın buyurduğu gibi inanın allah hicbir müslümana ne ölürken nede yasarken acı cektirmez onun merhametine sığını ve inanın onun şevkati herseye gadirdir böyle hokkabazların yazısına inanmayın yorumda yazmayın günaha girmeyin iste size bir örnek işit peygamper efendimizin müslümanlığın sancağı ellerinde ama müslüman katletmekteler bu nasın iman nasıl müslümanlık karar sizin eğer yazdığımdan bir yanlısım varsa hic cekinmeden yorm yazınki bende hatalarımdan örnek alayım.

 3. esra said,

  Mart 30, 2007 1:06 pm

  allahım sen yardım et bıze nasıl can verıcez bılmıyorum

 4. sinem said,

  Mart 30, 2007 3:04 pm

  allahım cennete gidenler orda ne isterse önlerine gelecekmi ve sevdikleriylemi orada bulunacak

 5. sinem said,

  Mart 30, 2007 3:06 pm

  allahım herhangi bir kişinin mizanda yarısı kötülük yarısıda iyilik olursa bunun sonucu ne olur allahım

 6. sinem said,

  Mart 30, 2007 3:08 pm

  allahım cennete giren herhangi bir kişi ne isterse önüne gelicekmi

 7. sinan said,

  Mart 30, 2007 3:10 pm

  allahım beni ismail ykyla görüstür o marmarise konsere gelsin senden istediğim bu

  • Kerem said,

   Şubat 1, 2010 4:37 pm

   Sizle daha İşin alayındasınız.Allah sizi Ve günahlarınızı bağışlasın.

  • selçuk said,

   Nisan 18, 2010 8:20 pm

   SELAMIN ALEYKUM.çok güzel bi site allah.c.c.hepimizin yar ve yardımcımız ola günahlarımız af ola inşallah.bizlere hayırlı ölümler nasip eyleye inşallah.ÖLÜM BİR YOK OLUŞ DEİL YENİDEN DİRİLİŞTİR.allaha emanet olun dua ile.

  • özcan said,

   Eylül 2, 2010 5:44 pm

   arkadaşım seni o ölüm anında ismail yk mı kurtaracak tövbe tövbe ne diyeyim yinede allah yardımcın olsun o anında

  • deniz said,

   Aralık 12, 2010 3:10 pm

   mıllet ne neyın pesınde ya….

  • kenan said,

   Nisan 7, 2011 9:39 am

   allah ım sizide afetsin ölümle felan galga geçmeyin ne ismail yks

  • kadir said,

   Ocak 15, 2012 9:33 pm

   Sinan allahım seni ismail yk ilede görüştürür ananlada görüştürür
   inancın böle olursa seni herkezle görüştürür

  • cenk said,

   Ekim 24, 2014 11:48 pm

   sinan ismail yk şarkısında ALLAH belanı versin ALLAH seni kahretsin dedi bak YÜCE ALLAH onu yüz felci yaptı

 8. esra said,

  Mart 30, 2007 5:40 pm

  sinan kardesim konuyla ne alakası var ısmail yknın

 9. esra said,

  Mart 30, 2007 5:45 pm

  allah hepımızı ıslah eylesın

 10. esra said,

  Mart 30, 2007 5:46 pm

  yar ve yardımcımız olsun mevlam olum acısı cok sıddetlıymıs cunku 300 kılıc yarası olan olum acısı

 11. berna said,

  Mart 30, 2007 6:32 pm

  ölüm bigerçek ama insanın içindeki o son korkusu yok mu
  Allah yar ve yardımcıdımız olsun gerçekten

 12. duygu said,

  Mart 30, 2007 11:40 pm

  ne kadar kendi yaptıklarımızı doğru bulsakta baştan ayağa yanlışlarımız var.inşallah cehennem ateşinde yanmadan cennete girmek bizede nasip olur.her an ölebiliriz ve ahiret için hazırlığımız bile yok.en sevdiklerimiz bile o gün yanımızda değil.allah bütün günahlarımızı affetsin.

  • yunus said,

   Ocak 23, 2011 5:40 pm

   allahım hepimize ölüme hazırlanmayı nasip etsin

 13. melike said,

  Mart 31, 2007 8:31 pm

  her kul ölüm acısını tadacaktır.resulullah bile bu acıyı tadıp boncuk boncuk ter dökmüşse bizim halimiz ne olacak acep…maksudumuz mabudumuz olsun ve yalnızca Allah rızası için yaşayalım.(Allah’ın rızasına kavuşmak için).gerisi Allah’a kalmış cennet de onun cehennemde(tabiki arzumuz cennete girebilmek ancak asıl amaç rabbimiz olmalı)ALLAH_U teala hepimizin yar ve yardımcısı olsun

  • MURAT said,

   Kasım 22, 2009 2:19 am

   KARDEŞİM BU DÜŞÜNCELER ÇOĞU İNSANDA YOK GERÇEKTEN DÜŞÜNCENİÇİN SAYGI DUYUYOR VE CENNET CENNET DEDİKLERİ NEDİRKİ BİRKAÇ KÖŞK İLE BİRKAÇ HURİ İSTEYENE VER ONLARI BANA SENİ GEREK SENİ DEDİĞİ GİBİ YUNUS (as) İNŞ. BİZLEREDE DUA ETMEYİ UNUTMAYIN RABBİM YARDIMCIMIZ OLSUN HEPİMİZİN…

   • mehmet balcı said,

    Aralık 17, 2010 1:15 pm

    cennet cennet dedikleri diye zırvalayan kişi haddi aşmıştır allah rasulü bile cenneti isterken bu şahıs kimki dahada ileri gidip haddi aşıyor

 14. SONER said,

  Nisan 4, 2007 10:53 pm

  çok korkuyorum ölümden ölüm deyil amelimden,ALLAHIM sen bizleri affeyle senki bizleri affetmezsen bizler kime gideriz senden başka gidicek kimse yok yaşadığım bu hayatla senin huzuruna nasıl çıkarım ne hesap veririm,çaresizim allahım bana çareler göster bu halimle karşına çıkmak istemiyorum,bana tövbe kapılarını aç bana rahmet et beni bağışla…

 15. liseli duygu said,

  Nisan 5, 2007 10:18 am

  ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.çok etkilendim ve ölümden dahada çok korktum.inşallah hepimiz cennete gideriz…

  • emine said,

   Ekim 30, 2014 10:42 pm

   arkadaşlar nasıl doğduğsak o şekilde gideceğiz hayat boş bir pencere yaradanım her şeyi bilir önce aklı sonrada canı alır gençlik üretmek için yaşlanmak yok olmak içindir korkunun ecele faydası yok sadece bu dünyaya geleceğimizi biliyormuyduk öteki dünyada ne güzellikler olabileceğini neden hiç düşünmüyoruz cahiliz çok cahil yaradan mevlam bilir ne güzellik
   ler var

 16. toprak said,

  Nisan 5, 2007 5:37 pm

  ALLAHIM bizler nasıl kullarız ki bunların hepsini bildiğimiz halde hiçbir hazırlığa başlamıyoruz yinede senden merhamet bekliyoruz.ben okuyorum ve sınav zamanı deli gibi ders çalışıyorum ya büyük sınavımız ne olacak rabbim bütün müminleri uyandırsın.AMİN.

  • REMZİ said,

   Mayıs 10, 2011 10:26 pm

   insan bu uykudan uyanınca herşeyi anlyor okadar mezarlıklardan geçiyoruz sadece ellerimizle gömdüklerimizi hatırlasak ve biraz derinden düşünsek belki kafamız bişe anlar ama gerçekten ölüm çok zor ama çok zor öyle zorki düşünemez insan

 17. toprak said,

  Nisan 5, 2007 5:48 pm

  çok güzel bir konuya değinilmiş ALLAH sizlerden razı olsun.

 18. coskun said,

  Nisan 7, 2007 3:02 pm

  AZRAİL ARKADAŞIM OLSA ,GELİP CANIMI ALSA .AŞK BU AŞK . AŞIĞIN MAŞUĞUNA KAVUŞMASI BENCE. NE GÜZEL………..ALLAH BÜTÜN İNANANLARA HAYIRLI BİR ÖLÜM VERSİN.

 19. coskun said,

  Nisan 7, 2007 3:03 pm

  HA BİDE ÖYLE FAZLA TIRSAK OLMAYALIM. İNANIYOSAK ÜSTÜN OLANLAR BİZİZ.YALANMI

 20. ZELİHA said,

  Nisan 7, 2007 8:55 pm

  evet arkadaşlar herşeyi bildiğimiz halde hiçbirşey yapmıyoruz…allah c.c bizi bildiklerimizle değil bildiklerimizi uyguladıklarımızla sevabımızın ya da günahımızın karşılığını verecek toprak arkadaşımın dediği gibi bir sınava kapılıp gidiyoruz hep onun için çabalıyoruz ya öbür sınav onun için ne yapıyoruz hiç düşündük mü?ben düşünüyorum ama uygulayamıyorum allahım yardım etsin gerçek sınav bizi bekliyor arkadaşlar…cennette peygamber efendimize(s.a.v) hep beraber komşu olmak dileğiyle…

 21. cihan said,

  Nisan 9, 2007 5:43 am

  arkadaslar hepınızın yazısını okuduktan sonra bende kendı kanatimce bir kac soru cıkardım KORKTUKLARIMIZDAN
  1.ölmeden önce ölki yasadıldığının farkında olasın
  2.unutma birgün herkes cok sevdiği annesinden babasından ve (aşkımız dediğimiz )eşimizden ayrı olup tek başımıza vereceğimiz

 22. cihan said,

  Nisan 9, 2007 5:53 am

  HeSABİMIZDAN koRkarSAK BİZİM İÇİN DAHA HAYIRLI OLUR.ÇÜNKÜ ölüm arasında cekılen acı:KABIR azabının yanında hiç,AHİRET hayatında ise aklı ve mantığın almadığı acı bir azap vardır….onun için hep birlikte korkucaz ama inanarak fazla değil elimizden geldiği kadar allahın emır ve yasaklarını yerine getirecez…ŞUNUDA hiçunutmayınki;bir gün nefisimizinde sonu olucak ama RUH bakilige dogru yol alıcak.onun içindirki nefisimizin istediklerini elimizden geldiği kadar engellemeye calısalım… umarım basınızı agırt mamısımdır.herkese allah iman kuvvetı versin AMİN…

 23. arzu said,

  Nisan 12, 2007 3:32 pm

  yüce rabbimin huzuruna iman ile göçmek nasip olur inşallah

 24. sh said,

  Nisan 13, 2007 6:03 am

  korkmayın iman edin yeter gerisi allaha bırakalım

 25. zehra said,

  Nisan 15, 2007 2:55 pm

  hiç bir işe yaramadı.nibiçim bir site bu ya.daha güzel yapsanıza yaa

 26. aslan said,

  Nisan 16, 2007 3:06 pm

  SÖYLEDİKLERİNİZ SON DERECE DOGRUDUR VE BEN BU SİTEYE BAKAN HERKEZE TESEKKÜR EDİYORUM BY

 27. DİLEK said,

  Nisan 18, 2007 1:11 pm

  ÖLÜMÜ ÖZLEYENLERDEN EYLE YARAB

 28. azra said,

  Nisan 21, 2007 7:15 pm

  bunu okuyupta iman edenlere ne mutlu

 29. Bünyamin said,

  Nisan 23, 2007 4:10 pm

  AYHAN ÖZEN demiş ki,
  Mart 29, 2007 11:35 am

  MERHABALAR
  GERÇEKTEN ÇOK ETKİLEYİCİ BENİM MERAK ETDİĞİM ACABA KİŞİ EĞER İYİ BİR KUL İSEDE YİNE ÖLÜM AYNIMI.

  Arkadaşım bu soruya Peygamber efendimizin söylediği bi sözle cevap vereyim ;

  Nasıl yaşarsan öyle öleceksin..Umarım anlatılmak isteneni anlamışsındır

  Selamun Aleykum..

 30. salih said,

  Nisan 24, 2007 11:18 am

  çok güzel bir anlatım emeği geçenlere teşekkürlerimi sunuyorum…

 31. ahu said,

  Nisan 27, 2007 6:52 pm

  Ben şunu merak ediyorum.Bu düünyda kötüler cezasını niye görmüyor.İ YİLERE SAF GÖZÜYLE BAKILIYOR.Akıllı sanılıyor.Kurnazlar.Neden pek çok imanlı görünen insan sadce görüntüde öyle.Aslında ölümü düşünmüyorlar.Ne olursa olsun dünya malına çoğu insan düşkün.Ölmek kimsenin aklına bile gelmiyor.Ama bu anlatılanlar çok güzel ve ibter verici teşekkürler

 32. mücahide said,

  Nisan 27, 2007 11:34 pm

  BİZ NE YAPARIZ BU GÜNDE ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN ALLAH ÖLÜM ANIMAZI KOLAY EYLESİN AMİN

 33. tuba said,

  Nisan 28, 2007 1:18 pm

  ölüm aslında yeni bir başlangııçtır…SONUN BAŞLANGICI…PEKİ BU YENİ HAYAT İÇİN BİZ NEDEN BİŞELER YAPMIYORUZ….ÖLÜMÜN ACI BİR GERÇEK OLDUĞUNU BİLDİĞİMİZ HALDE NEDEN OKUDUKLARIMIZDAN İBRET ALMIYORUZ..ARIK BU NEDENLERİ Bİ KENARA BIRAKIP BİRŞEYLER YAPMANIN ZAMANIN GELDİ…ARTIK HERKES HERŞEYİN FARKINA VARSINNN..

 34. Ta Ha Yasin FURKAN said,

  Nisan 28, 2007 2:33 pm

  Ölüm Sonun Başlangıcıdır. Burada (dünyada) iyilik üzere yaşayıp, öteye (ahirete) imanlı bir şekilde göç eden kişi ölüm anındada çok zahmet çekmeyeceğini alimlerimizden duyuyoruz.
  Eğer yaptığımız/işlediğimiz günahlarımızın hepsinin cezası bu dünyada verilseydi, o zaman İMTİHANIN gerekliliği kalmazdı. İşlenilen bir suçun cezasını gören başka bir kişi kendisinede aynı ceza verilmesin için o suçu işlemez, her kez TIĞ gibi dopdoğru olurdu.
  Allahın Selamı hepinizin üzerine olsun…

 35. ayse said,

  Nisan 30, 2007 12:07 am

  merhaba ,günümüzde dedikodu denilen pislik siradan bir hale geldi. Ölüm aninda hakli veya haksiz birini n arkasindan konustugun icin azabimiz dahami siddetli olacak yoksa öncedn tövbe edip ama o kisiden helallik almadigin süre aynimi kalacak…?

 36. ayse said,

  Nisan 30, 2007 12:11 am

  simdiye kadar cok ölü gördüm almanyada mezerlik ofisinde bi dönem calistigim icin,ama can cekisen bir kisi gürdüm .O amca nur icinde yatsin gözümün önüne geldikce tüylerim ürperir ölümden korkarim daha dogrusu hesap vermekten ALLAH sonumuzu iman edenlerden nasip etsin MUHAMMEDIMIZ sefaatcimiz olsun INSALLAH….

 37. cumaali çiftepala said,

  Mayıs 5, 2007 4:53 pm

  c.c ALLAH daha iyi bilir benim fikrim ölümümüzü kulaylaştırmak istiyorsak nefsimizi yenmemiz lazım nefsimizi ne kadar çok yenersek ölümümüz o kadar kolay olur inşallah e tabiki cc ALLAH a olan kulluk borcumuz yani ibadetimizide güzel bir şekilde yapmaya çalışırsak daha güzel olur bunun yanında bu dünyadada tabiki sabır en başta olmak suretiyle mutluluğu buluruz e bunu yazabildim

 38. HİDAYET said,

  Mayıs 5, 2007 5:03 pm

  ALLAH CC.HERKESE ACISIZ AĞRISIZ CAN ÇEKİŞMEDEN ÖLMEYİ NASİP EYLESİN VE CENNETE GİRENLERDEN NASİP EYLESİN.ALLAH CC.HERKESİN GÜNAHLARINI AFFETSİN.ÇOK SEVDİĞİM İKİ KİŞİNİN ÖLÜ HALİNİ GÖRDÜM ÖLMEMİŞ DE SANKİ UYKUDALAR GİBİYDİLER.SANKİ UYKUDAN UYANACAK GİBİYDİLERDİ.ALLAH CC. BÜTÜN KULLARININ GÜNAHLARINI AFFEYLESİN.AMİN.

 39. Mayıs 5, 2007 5:04 pm

  ölümümüzü kolaylaştırmak istiyorsak bence ccALLAH daha iyisini bilir nefsimizi yenmemiz lazım nefsimizi nekadar çok yenersek o kadar ölümümüz kolay olur kulluk borcumuz olan ibadetleri yapmamızda lazım ben o kadar tam yapamıyorum demekki cennette o kadar iyi bir yeri haketmiyorum ki bunlara fırsat bulamıyorum inşallah yapmaya çalışacağım biz ölüm anından korkuyoruz hiç bide mahşer zamanını düşündük mü? demin kelimemde cennet dedim yanlış anlamayın belkide ALLAH korusun oraya girmemizde garanti değil ona göre ALLAHa ısmarladık

 40. HİDAYET said,

  Mayıs 5, 2007 5:29 pm

  DÜNYADAKİ İNSANLAR KENDİLERİNİ BU DÜNYAYA MALA MÜLKE KAPTIRMIŞ KENDİLERİNİ MALINI MÜLKÜNÜ DÜŞÜNÜYOR.BİRDE KAYBETME KORKUSU İLE YAŞIYORLAR.SANKİ DÜNYADA KALICI GİBİLERMİŞ GİBİ KONUŞUYORLAR.AMA ECEL CANINI ALMAYA GELDİĞİNDE NE YAPACAKLAR ÇOK MERAK EDİYORUM.BİRDE ŞUNU MERAK EDİYORUM İNSANLAR NEDEN İÇKİ İÇERLER BUNU ÇOK MERAK EDİYORUM. İÇKİ İÇİNCE BÜTÜN DERTLERİ BİTİYORMU ACABA.BİRDE GÜNAH OLDUNU BİLE BİLE İÇİYORLARYA İŞTE BEN ONA SİNİR OLUYORUM MADEM GÜNAH OLDUĞUNU BİLİYORSUNUZ NEDEN İÇİYORSUNUZ.İNSANLARIN ŞU HUYLARINIDA HİÇ SEVMİYORUM.YANİ İKİ YÜZLÜ OLMA HUYLARINI HİÇ SEVMİYORUM.İNSANLARIN SADECE YA GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ OLMALARINI YADA OLDUĞU GİBİ GÖRÜNMELERİNİ İSTİYORUM.BU SİTEYİ YAPANLARDAN ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL OLMUŞ.İNŞALLAH BÜTÜN İNSANLAR BU SİTEYİ ÖĞRENİRDE BİRAZ İBRET ALIRLAR.TEŞEKKÜRLER.

 41. özge said,

  Mayıs 8, 2007 2:14 pm

  çok çirkinnnnnnnnnnnnn

 42. özge said,

  Mayıs 8, 2007 2:15 pm

  hepimiz bir gün gitceğiz herkeze burdan ruhuna el fatihaaaaaaaaaa

 43. eşref said,

  Mayıs 10, 2007 5:39 pm

  ALLAH bize acısız bir ölüm nasip etsin

 44. beyza irişen said,

  Mayıs 12, 2007 6:17 pm

  allah bizi affedsin.hep yanımızda olsun.istediğimiz şeylerii yerine getirsin.sevdiklerimizi bizden ayırmasın.

  • zeynep öz said,

   Aralık 18, 2011 9:57 pm

   allahım bizimde günahlarımızı af eyle bizim ölümümüzüde kolaylaştır bizide has kulların dan eyle yarabbim kabrimizigeniş eyle defterimizi sağ tarafımızdan eyle habibimize ümet eyle kabrimizi cenet bahçesinden bahçe eyle sırati mustakim üzere yaşayıp sırati mustakim üzere ölmeyi nasip eyle pey gamber efendimizin sancağı altında toplanmayı nasip eyle bize öldüyümüz zaman şefaat etmesini nasip eyle budünyada doğru yoldan saptırmasın şaşırıp şımartmasın aptest alıp namaz kılmayı onun yolunda daim olmayı nasip etsin onun nurunu onun aşkını içimizden eksik etmesin rabim bağış layan ve afeden sensin biz günahkar kullarınıda af eyle rabbim allahın rahmeti bere keti üzerimize olsun esselamu aley küm ve rahme tullahi ve berekatu amin

  • cavit said,

   Kasım 13, 2012 11:10 am

   amin

 45. ceyda said,

  Mayıs 12, 2007 6:19 pm

  allah bizi hep sevsin cennette bizi peygamberimizin yanında eyle.bizi hepsev.

 46. kaptan3278 said,

  Mayıs 16, 2007 10:53 pm

  her kul bu yoldan geçecek bu dünyadan imanla gitmek nasip etsin allah cc. nekadar iyilik nnekadar ibadet hepsi karşımıza çıkacak.

 47. nazlıcan said,

  Mayıs 20, 2007 3:00 pm

  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم◦•● allahım sen kimseyi imandan ayırma sen büyüksün sen affedensin,sen bağışlayıcısın bütün günahlarımızı ve yapmiş oldugumuz hatalarımızı sen bağışla yarabbim.. bızlere dogru yoldan ayırma cennet kapılarını sen bize nasip eyle yarabbim.(AMİN)

 48. nazan said,

  Mayıs 20, 2007 5:31 pm

  şu dalga geçenler yok mu yok ismail yk merak ediyormuş yok el fatihaymış
  allahtan af iste daha neyin ne olduğunu bile bilmiyorlar dünyanın sonu geldi haberleri yok herkesi biraz dikkatli olmaya davet ediyorum diğer arkadaşları ayırıyorum ve yazılarını isteklerini allah kabul etsin.

 49. kübra said,

  Mayıs 21, 2007 9:29 am

  bense allahtan tek istediğim ablam düzelsin mutlu yaşasınlar vede faruk hocama murat hocama mustafa hocama sabır eyle vede kıyamet olduğunda ailem ve yutdaki arkadaşlarım ve hocalarım hep bir oluruz inşallah

 50. kübra akın erzurum said,

  Mayıs 21, 2007 9:33 am

  bense yutdaki ve sokakdaki çocukların tümdileği kabul olur vede ablam düzelsin elanurun babası iyleşir inşallah günülden istersem kanul olur

 51. elanur said,

  Mayıs 21, 2007 9:41 am

  allahdan üçtane dileğim var birincisi babamın biran önce sağlının yerine gelmesi ikincisi yalman hocadan beni ayırmasınlar son dileğim yurta annesi babası bırakıp gidenlere allahtan dilerim onları öbür dünyada cezalandılmasını diliyorum bütün anneler ders olsun

 52. elanur said,

  Mayıs 21, 2007 9:43 am

  ALLAHIM SEN BİZİM YURTAKİ KIZLARDAN BENİ HİÇ AYIRMA

 53. esra TAŞDEMİR said,

  Mayıs 21, 2007 9:44 am

  ALLAHTAN TEK İSTEĞİM SOKAKTAKİLER HUZURLU VE MAYLU OLSUNLAR ONLARDA BİZİM GİBİ BİR YURTTA KALSINLAR MUTLU VE HUZURLU OLSUNLAR

 54. handan said,

  Mayıs 21, 2007 9:45 am

  KÜBRA

 55. handan said,

  Mayıs 21, 2007 9:46 am

  ALLAHIM SEN BİZE VE SOKAKTAKİNLERE YARDIM ET….

 56. NURHAYAT GÜREŞÇİ said,

  Mayıs 21, 2007 9:47 am

  ALLAHTAN TEK İSTĞİM BABAMIN SAĞLIKLI OLMASINI İSTİYORUM İNŞALLAH İYİ OLUR KARDEŞLERİM MUTLU VE SAĞLIKLI OLSUNLAR

 57. kübra akın erzurum said,

  Mayıs 21, 2007 9:47 am

  şeyitlerin annerine sabır eyle ve olları koru sokakdaki çoçukları sehipçık onlar kütü yüne düşmesin

 58. NURHAYAT GÜREŞÇİ said,

  Mayıs 21, 2007 9:48 am

  FARUK HOICAM MUTLU VE SAĞLIKLI OLSUN LAR VE AİLESİ İLE MUTLU GEÇİNSİNLER

 59. elanur said,

  Mayıs 21, 2007 9:48 am

  YARABİ SEN BİZİ YOLUMUZDAN AYIRMA O GÜN GELDİĞİNDE YARDIMCIMIZ MERHAMELERİNİ BİZDEN AYIRMA BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN GÜNAHLARINI AFET VE CENNETİNE KABUL EYLE AMİN

 60. elanur said,

  Mayıs 21, 2007 9:50 am

  ALLAHIM SEN YAMAN HOCANIN EVİNE HUZUR KENDİNEDE SAĞLIK DİLİYORUM VE ONU CANIMDAN ÇOK SEVİYORUM

 61. NURHAYAT GÜREŞÇİ said,

  Mayıs 21, 2007 9:51 am

  YASİN HOCAM ALLAHTAN TEK İSTEĞİM AİLENİZLE MUTLU VE SAĞLIKLI YAŞARSINIZ

  YASİN HOCAM SİZİ ÇOK SEVİYORUM

  FARUK HOCAM SİZİ ÇOK SEVİYORUM

 62. elanur said,

  Mayıs 21, 2007 9:52 am

  —————-
  ———————
  ——— …SENİ ÇOK SEVİYORUM………………………
  ——–
  …ALLAHIM …………………….

 63. handan said,

  Mayıs 21, 2007 9:53 am

  ALLAHIM SEN DEN TEK ÜÇ DİLEĞİM VAR;
  BİRİ HERKEZİ AYLESİNE KAVUŞTUR İKİNCİSİ SOKAKTAKİNLERE YARDIM ET
  ÜÇÜNCÜSÜ YURTTAKİ KIZLARDAN BENİ HİÇÇ AYIRMA ALLAHIM AMİNNNNNNNNNNN…

 64. elanur said,

  Mayıs 21, 2007 9:55 am

 65. kübra akın erzurum yutdasında said,

  Mayıs 21, 2007 9:55 am

  allahım h içkimseyianasından babasından ayırma çünkü ben o acıyı yaşadın sadeceçocuklarmutlu yaşasınumarın dilediklerim kabul olur arkadaşlar abiler ve ablalarve kardeşlerim sizden sadece ablama duanızı eksitmeyin çünkü çok zor durumda inşallah bütün dilediğiniz kabul olur saygılarım kü
  bera

 66. handan SARIER said,

  Mayıs 21, 2007 9:56 am

  ALLAHTAN TEK DİLEĞİM;
  SAKAT KARDEŞİME YARDIM ET ALLAHIM

 67. kübra akın erzurum yutdasında said,

  Mayıs 21, 2007 9:56 am

  allahım hiç kimseyianasından babasından ayırma çünkü ben o acıyı yaşadın sadeceçocuklarmutlu yaşasınumarın dilediklerim kabul olur arkadaşlar abiler ve ablalarve kardeşlerim sizden sadece ablama duanızı eksitmeyin çünkü çok zor durumda inşallah bütün dilediğiniz kabul olur saygılarım kü
  bera

 68. handan SARIER said,

  Mayıs 21, 2007 9:59 am

  ALLAHIM SEN YURTTAKİ KIZLARIN JUDO MAÇLARINA YARDIM ET
  SON DİLEĞİM İSE AYNUR ABLADAN , SANİYE ABLADA VE YURTTAKİ KIZLARDAN BİZİ AYIRMA İNŞALLAH..

 69. handan SARIER said,

  Mayıs 21, 2007 10:01 am

  ALLAHIM YASEMİNDEN,GÜLŞENDE,ZİNNETTEN BENİ HİÇMİ HİÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇ
  AYIRMA AMİN

 70. elanur said,

  Mayıs 21, 2007 10:01 am

  ÖLÜMDEN HİÇİN İNSANLAR BU KADAR KORKARLAR SONUÇTA ÖLECEKLERİNİ BİLE BİLE ALLAHIN RAHMETİNDEN NEDEN KORKARLAR AMİN

 71. handan SARIER said,

  Mayıs 21, 2007 10:03 am

  ALLAHIM SEN KİMSENİN AYLESİNİ AYIRMA ÇÜNKÜ;
  BEN BU ACIYI YAŞADIM ALLAHIM SENİ ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK SEVİYORUM………………….

 72. kübra akın erzurum yurdunda said,

  Mayıs 21, 2007 10:11 am

  allah hiç kimseyi imanından ayırmasın vede şeytana uymasınlar iyi kötü onlar bizim insanlarımız ve ben onları yani insanlarımızı çok seviyorum ne olur namazınızı kılın sanmayın boç ver bu dünya sonsuz deyin bununda acı bi sonu vardır. sizden sadece bu dünyayı dünmeyin diyer dünyaya düşünün orda hiç ağlamasınız emin olun bense bu dünyada hep ağlıyorum ama biyandada seviniyorum çünkü cennette hep yüzüm gülecek allahtan tek istediğim fani dünyada ailemle hiç bi araya gelmedim onlardan sevgi görmedin ama cenletde isteyecem birde yutdaki arkadaşlarımla birlikte olurum vede FARUK HACAM MURAT HOCAM HAKAN HOCAM MUSTAFA HOCAM onlarda cennette yanımızda olur

 73. handan SARIER ERZURUM YURDUNDAKİ said,

  Mayıs 21, 2007 10:13 am

  ALLAHIM SEN BENİM AYLEME YARDIM ET
  YOKSULLARA YARDIM ET

 74. handan SARIER ERZURUM YURDUNDAKİ said,

  Mayıs 21, 2007 10:15 am

  ALLAHIM SEN BİZİ VE DÜNYADAKİ İNSANLARA YARDIM ET.
  ŞEYTAN VE CİNİN AZABINDAN BİZİ KORU

 75. hakan said,

  Mayıs 21, 2007 10:26 am

  allah herkezin yardımcısı olsun

 76. handan sarıer said,

  Mayıs 21, 2007 10:30 am

  YURTTA KARDEŞLERİM,ABLALARIM, ABİLERİM YARDIM ET AMİN….

 77. handan sarıer said,

  Mayıs 21, 2007 10:33 am

  ALLAHIM SEN BİZİ FARUK HOCADAN ,MURAT HOCADAN,HAKAN HOCADAN,
  KÖKSAL HOCADAN,MUSTAFA HOCADAN VE YURTAKİ HOCADAN AYIRMA İMŞALLAH.

 78. handan sarıer said,

  Mayıs 21, 2007 10:34 am

  ALLAHIM SEN YURTTAKİ KIZLARI VE HICALARI TÜM KÖTÜLÜKLERDEN KORU
  AMİN……………………….

 79. handan sarıer said,

  Mayıs 21, 2007 10:35 am

  ALLAHIM SEN BİZİ YALMAN HOCADAN AYIRMA SİZİ ÇOK SEVİYORUM
  YALMAN HOCAM BİZİ HİÇ BIRAKMA

 80. kübra akın erzurum yurdunda said,

  Mayıs 21, 2007 10:43 am

  İSMAİL YK GÖRMEK İSTEYENE YAZIYORUM ALLAHTAN BAŞKA BİRŞEY İSTEYEMEDİNMİ EYER İKTİYACIN YOKSADA YUVADA KALAN ÇOCUKLARIN ANNELERİNE KAVUMASI YADA BABALARINA KAVUŞMALARI YADA SOKAKDAKİNLERE YARDIN ET DİYEBİLİRDİN YADA BENİM ABLAMA DUA EDEBİLİRSİN ÇÜNKÜ ÇOK KÜTÜ DURUMDA EMİNİM KARALARINDAN VAZGEÇİP DEDİKLERİM DUA EDERSİN (AMİN) SAYGILARIMLA KÜBRA AKIN ERZURUM YURDUNDAN

 81. handan SARIER ERZURUM YURDUNDAKİ said,

  Mayıs 21, 2007 10:45 am

  allahım sen bizi müslümanlıktan ayırma
  insanlara kötülük yapan diğer dünyada yansın.
  insanlar namaz kılsın kötülük yoluna sarpmasınlar allahım bize sahip çıkanlara sende sahip çık yarabbi
  BİNKERE AMİN…………………………………………..

 82. handan SARIER ERZURUM YURDUNDAKİ said,

  Mayıs 21, 2007 10:49 am

  FARUK HOCOM,MURAT HOCAM, YASİN HOCAM,HAKAN HOCAM ,KÖKSAL HOCAM,MUSTAFA HOCAM BİZE BAKTIĞINIZ İÇİN ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK TEŞEKKÜR EDERİM…

 83. kübra akın erzurum yurdunda said,

  Mayıs 21, 2007 10:50 am

  ANALARA SESLENİYORUM ŞEHİÇLER ÖLMEZ ONLAR HEP BİZİM İÇİN ÇALIŞIYOR HAYATDA NE İSTERSENİZ İNŞALLAH KABUL OLUR BURDAKİ ARKADAŞLARIMA ABLALARIMA ABİLERİME ONLARIN İNŞALLAH DUALARI KABUL OLUR BEN DAHA 14 YAŞINDAYKEN DÜNYADAN NEFRET ETDİM ÇÜNKÜ HEP AĞLADIMSİZİNDE CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM SAYGILARIMLA KÜBRA AKIN ERZURUM YARDUNDAN

 84. handan SARIER ERZURUM YURDUNDAKİ said,

  Mayıs 21, 2007 10:51 am

  FARUK HOCAM SİZİ ÇOOOK SEVİYORUM
  MURAT HOCAM SİZİ ÇOOOOK SEVİYORUM
  ÖZELLİKLE YALMAN HOCAM SİZİ ÇOOK SEVİYORUMM………………

 85. nurhayat güreşçi said,

  Mayıs 22, 2007 10:00 am

  FARUK BABACIM SİZİ ÇOK SEVİYORUM. BUNU HERKES BİLSİN VE YASİN BABACIM SİZİ ÇOK SİVİYORUM.MURAT HOCAMSİZİ ÇO9K SİVİYORM.

 86. nurhayat güreşçi said,

  Mayıs 22, 2007 10:00 am

  FARUK BABACIM SİZİ ÇOK SEVİYORUM. BUNU HERKES BİLSİN VE YASİN BABACIM SİZİ ÇOK

  SİVİYORUM.MURAT HOCAMSİZİ ÇO9K SİVİYORM.

 87. nurhayat güreşçi said,

  Mayıs 22, 2007 10:06 am

  FARUK BABACIM SİZİ ÇOK SEVİYORUM. KEŞKE BENİM BABAM OLSAYDINIZ.ALLAH HEP YARDIMCINIZ OLSUN.YURTTAKİ ARKADAŞLARIMDA SİZİ ÇOK SEVİYORUZ.SİZE BABA DİYE SESLENİYORUM.
  FARUK BABACIM SİZİ ÇOOOOOK SEVİYORUM.
  BUNU YAZAN:NURHAYAT GÜREŞÇİ

 88. nurhayat güreşçi said,

  Mayıs 22, 2007 10:09 am

  YASİN BABACIM SİİZİ ÇOK SEVİYORUM.ALLAH HEP YARDIMCINIZ OLSUN.YURTTAKİ ARKADAŞLARIMDASİZİ ÇOK SEVİYORUZ.
  YASİN BABACIM SİZİ ÇOOOOOK SEVİYORUM.

  BUNU YAZAN: NURHAYAT GÜREŞÇİ

 89. gülşah said,

  Mayıs 22, 2007 12:17 pm

  allahuteala bir ayetinde insanları sadece bana kulluk etsinler diye gönderdim dedigi halde neden hala duruyoruz hepimiz nasıl olsa ölecegimizi biliyoruz haydi müslüman kardeslerim

 90. fatih said,

  Mayıs 29, 2007 9:01 am

  zehra sende bulup ta bunuyorsun Allah bu siteyi yapanlardan bin kere razı olsun sana hakikatleri yazmıs sen ne diyorsun.

 91. fatih said,

  Mayıs 29, 2007 9:03 am

  sana yazıklar olsun zehra . daha iyisini sen yapta bizde görelim. suda bir gercekki her nefis ölümü tadacaktır…Allah(c.c) hepimizin yardımcısı olsun.bizleri affetsin…amin

 92. Tarcan said,

  Mayıs 30, 2007 12:06 pm

  Yazıyı ve yazılarınızı okudum. Daha 2 gün önce muhabbet ettiğim arkadaşım öldü. O ölümü ve sonrasını artık biliyor. Biz bilmeyenler bu tarafta kaldık. Dünya ahiret dengesini nasıl oluşturacağız bilemiyorum. İnsanlarımız çok cahil. Hırs içerisinde aç kurtlar gibi her yere saldırıyor. Ama yarın ölenlerden biri de biz olabiliriz. Gerçekten çok korkmamız tövbe etmemeiz gerek. Vakıa suresini okumanızı tavsiye ederim.

 93. yasin inceoğlu said,

  Haziran 1, 2007 6:19 pm

  selamun aleykum..Kardeşlerim..ölüm anını bende okudum. bende ve sizlerde oldukça etkilendiniz..Ama ne kadar korksakda gerçeklerden kaçmak mümkün değil maalesef..önemli olan bu acıyı hafife düşürecek sebepler bulup onları hayatımıza geçirmek değil mi sizce? Tasavvuf yolunda olmak isteyen ve o yolda bulunan tüm kardeşlerimin maillerini ve beni msn lerine eklemelerini istiyorum.. tek dileğim bir noktada birleşip rabbimizi beraberce bulup onu analım…gelin tek vücut olalım rab yolunda.. Rabbim gönlünüzce ve korkunuzun derecelerine göre size yol açsın:Amin sevda191@hotmail.com

 94. nurdan said,

  Haziran 7, 2007 2:13 pm

  Ölüm çok abartılacak bir olay değil.Hepimiz ölüm yolcularıyız ve bu dünyada bekleme salonu.elimizde biletler ama saatini bilmiyoruz.Saati gelenler gidiyor.Bekleme salonunu benimseyip yolcu olduğunu unutanlar.Çığlıklarla gidiyorlar hatta geride kalanlarda beklemedikleri bu ayrılış için çığlık çığlığa uğurluyorlar gideni.
  Benim bir kedim vardı açık pencereden odama girerdi.onu dışarı koymak istediğimde tırmıklarıyla pencere pervazına yapışırdı.çünkü dışarısı soğuktu.Ölenlerde ameli iyiyse kolay gider hatta oh be sonunda hele şükür der.çünkü amelleri iyiyse iyi şeyler gönderirler.Orda gördüğümüz kendi suretimizidir.
  Anneannem anlatırdı kaynana gelinini diliyle taciz edermiş.ölüm anında nefesi fare olmuş.nefes aldığında içeri fare girip nefes verdiğinde fare çıkıyormuş.Gelini hakkını helal edince fare kaybolmuş.

 95. ramazan kartal said,

  Haziran 12, 2007 6:22 am

  DOĞMAK ELİMİZDE DEĞİLDİ GİTMEK,TE O HALDE TEK OLANA TAPACAĞIZ

 96. samet said,

  Haziran 13, 2007 2:02 pm

  allahımız sonumuzu hayır eylesin inşallah.ölüm bi başlangıç sadece ya başlangıç kötüyse ozaman allah muhafaza sen bizi kötü başlangıçlardan koru allahım.

 97. nazım said,

  Haziran 14, 2007 12:03 am

  peygamberimiz efendimiz (S.A.V) bana enyakın olanınız en çok salavat getireninizdir buyurmuşlardır o cennetle müjdeli olanlardandı allahtan çok korkardı ve yüce ALLAH kainatı onun sevgisi için yarattı ona yakışan bir ümmet allahtan korakan ümmettir onun şefaatine nail olalım cennete gitmek için iyi ameller yapalım islamı yaşayıp yaşatalım cennette ebedi bir hayatı yüce ALLAH bizelere nasip etsin ehli sünnet vel cemaat olalım dünya fani esen kalın allaha emanet olun namaz namaz namaz namaz kul olduğumuzu bilelim yüce yaratıcı çoooooooooooook merhametlidir .

 98. Meltem said,

  Haziran 15, 2007 9:55 pm

  meraba arkadaşlar yazıyı okudum gerçekten feci bişey RABBİM sonumuzu hayır etsin bir kitapta annem okumuş kişi yaptığı iyi veya kötü amellere göre can verirken 40 kılıç darbesi şiddetinde acı hissedecek demiş gerçekten ibadetlerimizi tam anlamıyla yapmamaız lazım şimdiki oratama baktyığımızda herkes dünya zevkine dalıp gidiyor ahiretimi kurtarıyım gayesi çoğunda yok televizyonlar zaten zina merkezi müslümanlık sonu çok güzel ferah ama inişli çıkışlı yol ama bizler üzerimize düşeni yaparsak RABBİMİN merhameti bzi her zaman kurtarır haya tçok çabuk ve bazen çok boş geçiyor çoğunu evinde kur’anı’kerim var ama süs niyetine sabaha çıkacağımız belli değil RABBİM no olur o geniş merhametnİden bizleri esirgeme ALLAH’IM SEN SANA inananları yarıyolda bırakmazsın ahirette bizlere neolur yardım et RABBİM hesabımızı kolaylaştır AFFET ALLAH IM NOLUR AFFET hoşçakalın arkadaşlar 😦

 99. nukhet yüksel said,

  Haziran 15, 2007 10:28 pm

  Yazıyı okuduğumda RABBİM bizi bizim amellerimizle değil peyganberimiz HZ:Muhammet mustafa (s.a.s) amelleriyle arş eyle.Bizleri dönüşü olmayan yollara sokma diye dua ettim bu duayı bir dostum öğretmişti bende aktarmak istedim iş bizim amelimize kalmışsa bu dünyada ötedede kaybedenlerdeniz tek güvencemiz Rabbim Rahman ve Rahimdir Peyganberimiz yüzü suyu hürmetine bizi affet.AMİN.

 100. nazlı said,

  Haziran 16, 2007 2:59 pm

  namaz kılmak ölüm acısını bir nebze de olsa dindirir mi ?Allah bizleri ölüm acısından ve kabir azabından korusun tüm müslümanları amin

 101. nazlı said,

  Haziran 16, 2007 5:04 pm

  toprak çok haklısın kardeşim büyük sınav !!!bizler onun için ne kadar az hazırlık yapıyoruz… Allah hayırlı ölümler nasip etsin ben de boğularak ve yanarak ölmekten çok korkuyorum ölümü düşünmek bana acı veriyo ama onu düşünmeden de olmuyo çünkü davranışlarımı ölümü düşündüğüm müddetçe sınırlayabiliyorum onu düşünmek zorundayız kardeşlerim Allah yar ve yardımcımız olsun amin

 102. nazlı said,

  Haziran 16, 2007 5:23 pm

  AĞLAYACAĞIM YERDE GÜLMÜŞÜM
  DİRİLECEĞİM YERDE ÖLMÜŞÜM
  YANACAĞIM YERDE SÖNMÜŞÜM
  SAHTE BENLİKLERE KANDIM YILLARCA

 103. ahmet said,

  Haziran 23, 2007 5:59 pm

  yaptınız cok güzel bişi bende ölecem 2 güne kadar allah beni cennetinize versin

 104. fatih said,

  Temmuz 6, 2007 12:25 pm

  AĞLAYACAĞIM YERDE GÜLMÜŞÜM
  DİRİLECEĞİM YERDE ÖLMÜŞÜM
  YANACAĞIM YERDE SÖNMÜŞÜM
  SAHTE BENLİKLERE KANDIM YILLARCA

 105. hakan topal said,

  Temmuz 7, 2007 11:38 am

  gerçekten çok etkileyici bir sohbetti ölüm gerçekten en büyük mesaj

 106. hakan topal said,

  Temmuz 7, 2007 11:42 am

  yanarak ölmenin ne ızdırap verici olduğundan bahsettiniz benim için daha kritik bir sözdü zira ben itfaiye eriyim zaten her yangına dularla koşuyorum

 107. mert said,

  Temmuz 9, 2007 10:01 pm

  çok kötü bişey şeytana uyup namazı bıraktim inşallah başlicam

 108. zeynep said,

  Temmuz 14, 2007 6:50 pm

  RABBİM NİMETİNİN YOK OLMASINDAN VERDİĞİN AFİYETİN DEĞİŞMESİNDEN,AZABININ ANSIZIN GELMESİNDEN,RIZANA AYKIRI DÜŞECEK HERŞEYDEN SANA SIĞINIRIZ.RABBİM CÜMLEMİZDEN RAZI GELİR İNŞALLAH.AMİN.

 109. selin said,

  Temmuz 14, 2007 7:26 pm

  RABBİM! Biz müminleri şeytana uydurma

 110. selin said,

  Temmuz 14, 2007 7:26 pm

  amin

 111. elif said,

  Temmuz 16, 2007 10:08 am

  bu yazıyı okudum ve cok etkilendim.öncelikle bu yazıyı hazırlayıp bize sunanlardan Allah razı olsun bende bu sıra ölümü kafaya cok taktım ne yapsam atamıyorum dünya cok sacma,yaşamak cok sacma geliyor hiçbişiden zevk alamıyorum her ne acı olurs olsn ALLAHa kavuşmak istiyorum çünk bana huzur verecek bitek o cok sıkıldım bu dünyadan

 112. elif said,

  Temmuz 16, 2007 10:10 am

  ALLAH hepimize hayırlı ölümler nasip etsin.İmanla Kuranla gideriz inşallah

 113. ayşe said,

  Temmuz 17, 2007 4:22 pm

  RABBİM BİZLERİ O DURUMDA BIRAKMASIN ŞU ÖMRÜMÜZÜ HAYIRLI BİŞEKİLDE GEÇİRİP HAYIRLI Bİ ŞEKİLDE CAN VERİRİZ İNŞALLAH:(

 114. aslı said,

  Ağustos 1, 2007 9:12 pm

  allahım hepimizi affetsin. bize hidayet etsin

 115. aslı said,

  Ağustos 1, 2007 9:13 pm

  ben dini bilgiler almak istıyorum bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı

 116. berrin said,

  Ağustos 5, 2007 9:08 pm

  dün eniştemi kaybettik.hala yalan gibigeliyor.şunu anladımki ölüm acısından daha büyükbi acı asla olamaz.ve ölüm yine aklıma geldi işte.korkuyorum……………ama yapacak bişi yok.allahım yüce yarabbim yolumuzu şaşırtmasın.allahımhayırlıu ölümler nasip etsin.ben 22 yaşında ve 1 yıllık evliyim.allahım bana eşimin acısını gösterme.öleceksem ondan önce öleyim yarabbim.ben onun acısına dayanamam.

 117. ÖZLEM said,

  Ağustos 6, 2007 4:19 pm

  ÖLÜM BİR SON DEĞİL ASIL HAYATIN BAŞLANGICIDIR.ÖLÜM ÇOK AMA ÇOK ACI BUNU SADECE DUYUYOR YADA KİTAPLARDA GÖRÜYORUZ.ÖLÜMÜ HAMİLE BİR BAYANIN DOĞUM ANINA BENZETİYORUM ONUN YAŞADIĞIYLA ANLATTIĞI ARASINDA O KADAR FARK VARKİ…İŞTE BENCE ÖLÜM ACISIDA ANLATILMAKLA BİLİNMEZ ANCAK YAŞADIĞIMIZDA GÖRECEĞİZ. YÜCE ALLAH’IM TÜM KARDEŞLERİME MERHAMET ETSİN ALLAH HAYIRLI ÖMÜR HAYIRLI ÖLÜM VERSİN AMELİMİZ İYİYSE EĞER ÇOK FAZLA CANIMIZ YANMAYACAK AMA EĞER Kİ KÖTÜYSE VAY HALİMİZE…HEPİMİZ İNSANIZ VE MUTLAKA HATALARIMIZ GÜNAHLARIMIZ OLUYOR.AMA ÖNEMLİ OLAN HATALARIMIZIN FARKINA VARIP TÖVBE ETMEK VE BİR DAHA TEKRARLAMAMAK İÇİN ÇABALAMAK.ŞU ANKİ GENÇLİK ÇOK VAHİM DURUMDA ERKEKLER VE KIZLAR HARAMA O KADAR EĞİLİMLİKİ ARTIK YAPTIKLARI HER ŞEY ONLARA ÇOK DOĞAL GELİYOR HALBUKİ NEFİSLERİ ONLARI ÇEVRELEMİŞ VE GÖZ AÇTIRMIYOR.ALLAH’TAN DİLEĞİM ÖZÜNDE HEPSİ TEMİZ VE İYİ RUHLU KARDEŞLERİM GELİN YÜCE ALLAH’IMIZ VE SEVGİLİ PAYGAMBERİMİZE YAKIŞIR BİRER KUL OLALIM BİLENLER BİLMEYENLER DUYURSUNLAR BEN AYNI HATAYI BİNLERCE KEZ YAPTIM HER DEFASINDADA TÖVBE ETTİM ALLAH AFFETMEZ DEMEYİN O AFFEDİCİ VE BAĞIŞLAYICIDIR.EN GÜZEL DUA”ALLAH’IM SEN AFFEDİCİSİN AFFETMEYİ SEVERSİN BİZLERİDE AFFEYLE YARABBİ” KARDEŞLERİM UNUTMAYALIMKİ ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSEK KARDIR.HEPİMİZİN SONU DEĞİL Mİ BİR AVUÇ TOPRAK HİÇ KALAN OLMUŞ MU DÜNYADA HEPİMİZ VAKTİ SAATİ GELDİĞİNDE ÖLÜMLE TANIŞACAK BELKİ ŞİMDİ BELKİ BİRAZDAN BELKİ SONRA AMA BİRGÜN MUTLAKA BEN ÖLÜMÜ ÇOK DÜŞÜNÜYORUM BABAMI VE YAKIN Bİ ZAMANDA AMCAMI KAYBETTİM BELKİ ANNEM KARDEŞLERİMDE BENDEN ÖNCE ÖLECEK BELKİDE BEN ÖNCE BİLEMEYİZ ELİMİZDEN GELEN BU DÜNYAYA TAPMAMAK BU DÜNYADA SINIRSIZ MUTLULUĞU ARAMAMAK LAZIM ÇÜNKÜ ENGELLER BİZİM İÇİN KONULMUŞ UNUTMAYALIMKİ BÜYÜK ENGELLER BÜYÜK İNSANA VERİLİR.BÜYÜKLÜKSE SABIRLA VE SEVGİYLE OLUR SAYGILARIMI SUNUYOR VE ALLAH’A EMANET OLUN DİYORUM

 118. yaşar said,

  Ağustos 7, 2007 8:55 am

  ALLAH ZAMANI GELDİĞİNDE ÖLÜM ANINI YAŞAYACAK OLAN BÜTÜN İNANALARA YARDIMCI OLSUN…

 119. oğuz said,

  Ağustos 7, 2007 2:45 pm

  ALLAHIM sen bizi bukötü durumdan tüm mü’minleri koru ya RABBİM

 120. ahmet uğur zan said,

  Ağustos 7, 2007 7:22 pm

  ölüm ALLAH(c.c)’ya kavuşmaktır.her kim ölümden korkar ve ölümü hiç düşünmezse işte o kişi dünyevi zevk sahibi ve cehennemlik bir kişidir.bunun için ölümden korkmak yerine ALLAH(c.c)’ya kulluğumuzu yapıp ölümü yani kavuşma anını sabırsızlıkla beklemeliyiz.

 121. ahmet uğur zan said,

  Ağustos 7, 2007 7:26 pm

  şuanda her insan dünyada bir sınav içerisindedir.insan hiç girdiği sınavda ebedi kalmak ister mi?sınavını bitirip bir an önce çıkmak ister.bunun için asla gaflete düşmeyin!

 122. Bayram Yılmaz. said,

  Ağustos 8, 2007 10:32 am

  ahirzaman cevap verirmisin sen hiç öldünmü de millete ölüm anını anlatıp duruyon? insanları ölümle yada bilmem ne ile korkutup düşünmesini engelleyen ilkçağ zorbaları gibi sizinde gizli bir hesabınız mı var?

 123. Bayram Yılmaz. said,

  Ağustos 8, 2007 10:47 am

  Şuna bakarmısınız bu sitenin bir başka yerinden kopyaladım

  “KABİR AZABINA İKİ SEBEP

  İbni Abbas radıyallahu anh’ın şöyle anlattığı rivayet edildi: Peygamber aleyhisselâm iki kabre rastladı ve şöyle buyurdu: Bu kabirlerdeki iki kişi insanlarca mühimsenmeyen bir suçtan azap görüyorlar. Biri bevlettikten (idrarını yaptıktan) sonra korunmadığı ve dikkatsiz davranıp, pislikten kaçınmadığı için; diğeri de koğuculıık yaparken, insanların arasını bozduğu için azap görüyor. Sonra Peygamber aleyhisselâm yaş bir dal alarak ikiye ayırdı ve birer parçasını bu kabirlere dikti. (Etrafında bulunanlar):

  — Ey Allah’ın Resulü, bunu neye böyle yaptın? diye sordular. Peygamber aleyhisselâm da:

  — Yaş kaldıkları müddetçe azaplarının azaltılacağını ümid ettiğim için böyle yaptım, buyurdu.
  (Buharı, Müslim, Ebû Davud, Tirmizî, Neseî)”

  Böyle yalanları uyduranların, birde bu saçmalıkları ciltlerce kitaplara yazanların allaha ve onun rahmet peygamberine inançları olduğunu iddia edebilirmisiniz? Ne hainler bu dinden nemalanmış ve genede bu iğrenç ihanetleri etmiş, o zamanın kralları ne yazarlar beslemiş, insanları nelerle meşgul etmiş, neler neler olmuş (aslında o yazarların emsalleri bu gün görülmüyor değil ya). Garip talih, garip tarih ve onun ilginç seyri.

 124. Yunus Emre Erden said,

  Ağustos 8, 2007 7:44 pm

  Allah (cc) nün insana beden içinde verdiği ruhu Şüphesiz alacaktır…bu belki erken yaşta olacaktır belki geç yaşta.Bilmemiz gereken şu ki;Ömrümüz boyunca bu sermayeyi Allah ın resulu Hz Muhammed (sav) in güzel Ahlakı ile süslemektir ve Allah (cc) nün emir ve yasaklarına uyarak geçirmektir.Bunları yaparsak bir tüy gibi Allah a teslim ederiz ruhumuzu.Lakin olmaz ise çok ağır bir azap ile teslim ederiz Allah Korusun…Allah;bize verdiği sermayeyi Kur-an Ahlakı ile Süslememizi Naib eylesin…Selamun Aleyküm

 125. zaman said,

  Ağustos 8, 2007 7:51 pm

  ölümden korkuyorm.ama hata yapmaya devam ediyorm.RABBİMDEN TEK DİLEGM BENİ DOGRUYA YÖNELTMESİ.kendimden utanır oldm.istedigm ben degilm.böyle olmamalıyım.göründügm gibi olabilsem.hata.günah.hırs.sevgi.samimiyet.hersey karıştı.bana
  dua edin.dogruyu bulmam ve ondan kopmamam icin.karşında utandırma RABBİM.beni sana cevir ve beni bu aciz kulunu affet.içime sana karsı sonsuz sevgi ve samimiyet üfle.beni duydugunu biliyorm.benimle kal.hersey için sonsuz şükran SANA.AFFET RABBİM.ÖLÜMÜ SIKCA ANIN.TEK GERCEK O.GERİSİ YALAN.DÜNYA ÖYLE BOŞKİ.GÜLENE ŞAŞARM.ACİZ YARATKLR BENCE.KORKAKLAR..HEM DÜNYA HEM AHİRET İCİN.DUA İLE DOSTLAR.BU GÜNAHKARI UNUTMAYN.SAYGILR…

 126. Yunus Emre Erden said,

  Ağustos 8, 2007 9:54 pm

  Dünyada Hırs ile yaşayanlar kötülük edenler.Herbiri yaptıklarının kat kat fazlasını ölürken,Kabirdeyken,Mahşerdeyken ve Ebediyette görecektir.Üç günlük Dünyaya kanmayalım.Ve Allah (cc) bize haşa Zulm etmiyor yaptıklarımızın karşılığını veriyor.
  Zaman nickli kardeşimede Allah yardımını fazlasıyla sunsun.Kendisine Nas,Felak,İhlas suresini 7 şer defa okuyup La Havle vela kuvvete illa billahil Aliyyil azim kelimesini bol bol demesini tavsiye ediyorum…

 127. zaman said,

  Ağustos 9, 2007 9:28 am

  ALLAH RAZI OLSUN YUNUS EMRE.UYGULUYUCAM.DUA İLE….

 128. Yunus Emre Erden said,

  Ağustos 9, 2007 11:07 am

  Allah (cc) bizi topraktan yarattı yine toprağa gideceğiz o yüzden insanlık yapması gerekenleri bilmeli.Üzerine düşen en büyük görevi,Allah’a olan İbadetidir ve bunu yerine getirmelidir.Kalbini Huzurla doldurmak isteyenler Ebediyeti ve bu dünyayı kazanmak isteyenler Hak yemesin,Hakkını yedirmesin Hep güçlü kalsın,(La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim)
  Ve birde Arkadaşlar dikkatinizi çekerim Allah (cc) kulunun kabirde ve cehennemde fazla acı çekmesini istemeyerek merhameti ile öleceği anda kulunun günahlarını azaltır.O yüzden hiç bir zaman Her hangi bir Ölü için yorum yapmayalım…SELAMUN ALEYKÜM

 129. meryem said,

  Ağustos 10, 2007 12:43 pm

  ölüm dediğin nedir dalda bir kuru yaprak.bin senede yaşasan son durak kara toprak

 130. aykut ahmed said,

  Ağustos 10, 2007 9:18 pm

  Sellamun Alleyküm ölümlü dünyada yapacagımız sey kimseyi kırmamak yalan soylememek sevgi saygı cerceve icerisinde ALLAHIMIM tum yarattıgı tum canliları sevmek ve ALLAHIMIZA olan borcumuzu ve butun ibadetimizi yerine getirmek ölüm acısını birazcıkta olsa zannediyorum azaltmıs oluruz ALLAHA EMANET OLUN kardeslerim hepimiz adem EFENDİMİZİN çocuklarıyız

 131. serap said,

  Ağustos 10, 2007 10:37 pm

  allahım herkese akıl mantık versin ölüm her an ensemizdeyken nasıl bu kadar rahat yaşayabiliyoruz hala anlamış değilim allahım bize cennetine girmeyi nasip etsin

 132. serap said,

  Ağustos 10, 2007 10:47 pm

  allahım sen hakkımızda hayırlısını ver. bizi kazadan, beladan, hastalıktan, şeytanın tuzaklarından, cehennem azabından, harandan yalandan, iftiradan, koru sen bizi hayırlı kullarından eyle. ÖLÜM BİR SON DEĞİL GERÇEK HAYATIN BAŞLANGICIDIR.

 133. Ağustos 11, 2007 2:54 pm

  ben babamı 2 yıl önce kaybettim 2004 te 38 yasındaydı bense 22 yasındayım nekadar acı ınsanın babasını kaybetmesı allah herkese hayırlı ölumler versın babam gurbette bızlerde uzak bıyerde kalp kırızı geçırdi ve anında ölum onu aılesıne kavusturanadan kapısını çaldı ve bızlere hasret bız ona hasret o gıttı bız kaldık çok uzgunuz ama elden ne gelır ALLAHın verdıgı canı ALLAH alır ancak yeterki hayırlı ve acısız ölüm nasip etsın cümlemize din kardeşlerim biz bu dünyaya ne ana babalarımız için getırıldık nede evlat koca kardeş kımse için gönderılmedık bız buyuk bır imtıhandayız sınavdan geçmekteyız baba öldu napıcaz yok ALLAH sıgın evlada hasret kalan analar yuregı yananlar eslerınden ayrılanlar İSYAN etmeyin sıgının yuce rabbınıze o EN HAYIRLI OLANI VERENDİR ZANNETMEYINKI ALLAH BIZE BELA VERDIGINDE BIZI SEVMIYO ASLAAAAA???* AKSINE BELALAR NEDEN VERILIR BAKALIM BUKULUM BENI SEVIYOMU SEVMIYOMU ISYAN EDECEKMİ ETMEYECEKMİ EGER HAYIRLI ÖLÜM İSTIYORSAK HERSEYE SABRETMELİ ŞÜKRETMELİYİZ DAİMA İNANMALIYIZ ÖLÜM BİR SON DEİLDİR AHIRET YANI MAHSER GERÇEKTE GERÇEYI YASIYCAGIMIZ YERDIR ORADA ÖLUMDEN ÇOK ACI IZDIRAP KORKU VARDIR BURDA NE YASIYOR NE ÇEKIYORUZ HALİMİZE ŞÜKÜR BEN ESIMDEN AYRILDIM GENÇ YASIMDA 22 YASINDAYIM 6 VE 5 YASINDA IKI OGLUM VAR BABALARINDA LAR GURBETTELER ONLARA HASRET BIRAKILDIM BEN NAPIYIM HAYATA MI KUSYIM ISYANMI EDEYIM TÖVBE TÖVBE TÖVBE ASLA ALLAHIMA ÇOK ŞÜKÜR ŞÜKÜR ŞÜKÜR

 134. Ağustos 11, 2007 3:38 pm

  PEYGAMBER EFENDİMİZ BUYURUYORLAR.S.A.V…..İNSANLARA MERHAMET ETMEYENE ALLAH TA MERHAMET ETMEZ BIRAKIN DÜNYAYLA MESGUL OLMAYI GÖZLERİMİZ KÖR AÇAMIYORUZ BİLİYORUZ AMA YAPAMIYORUZ HERSEYI HEMEN HEMENN YASIYOR GÖRUYOR DUYUYORUZ KIMI YANGINDA KIMI DENIZDE KIMI TRAFIK KAZASINDA KIMI ASKERDE ŞEHIT KIMI İNTİHAR VS VS ALLAH AZRAİLE DEMİŞKİ BUNDAN SONRA İNSANLARIN CANINI ALMA GÖREVINI SANA VERIYORUM DIYE AZRAİL ALLAHTAN KORKARAK SU CEVABI VERMİŞ DEMİŞKI ALLAHIM BEN NASIL ALIRIM CANLARINI KIYAMAM DEYINCE ALLAH SEN ALDA BEN BI MAZERET BULURUM DEMİŞ İŞTE ÖLÜMLER MAZERETLİ BI İNSAN AYNI YERDE ÖLURMÜ HERKES FARKLI FARKLI ÖLÜYO KIMI KALPTEN KIMI KANSER KIMI HASTA NELER NELER BUNLAR BIRER MAZERETTIR HALBUKİ ÖLÜM ANI GELMİŞTİR DÜNYAYLA BI İLİŞKİN KESILMİŞTIR YIYECEGIN EKMEYIN SUYUN KESILMİŞ 2 SAAT SONRA VAYA 5 DAKIKA SONRA ÖLECEKSINDİR ALLAH MAZERETI ALIN YAZINA YAZAR AZRAİL ALIR CANINI……NEDEN MAZERET VERMİŞTİR ÇUNKU INSANLAR DUNYADA YASADIKLARI İÇİN KORKMASINLAR GÖRMESINLER BILMESINLER DIYE BIZLER FALAN ÖLDU NEYDENMİŞ DEDIGIMIZDE SU FALAN HASTALIKTAN HAYIR DEIL ASLINDA O BAHANE ÖLÜM ANI GELMİŞTİR İŞTE O AN NEDEN AZRAİLİ BİZ ÖLECEK OLAN KISININ YANINDA GÖREMIYORUZ SADECE O GÖRUYO İŞTE ALLAH ONUNDA BIZLERI KORKUTMASIN GÖRUNMESIN DIYE SADECE ÖLEN INSANA GÖRUNUYO AZRAİL MELEK AMA HER KILIGA GIRE BIME YETENEGINE SAHIP OLDUGUNDAN IYIYE GUZEL SEKILDE KÖTU YANI DUNYADA ALLAHA SIRK KOSMUS ONA ITAAT ETMEMİŞ BUYUKLENMİŞ BÖBUR VE KİBIR YAPMIŞ INSANADA ÇOK AMA ÇOK ÇIRKINMI ÇIRKIN OAN KÖTUMU KÖTU BISEKILDE GELIYOR VE YUCE RABBIMIZ BIZLERI DUSUNDUGU İÇİN O AN ÖLUNUN YASADIKLARI DAIKALARI BIZLERE GÖSTERMİYOR AKLIMIZI KAYBETMEYELIM DIYE SADECE BIZIM AMELIMIZDE NE VARSA ONU OAN BIZ YASIYCAZ YANIMIZDAKILER DEIL.MESELA BIR ÖGRETMEN ÖGRENCI DUSUNUN ÖGRENCININDE ARKADASINI DUSUNUN KIMIN KIME NE FAYDASI VAR KIMSENIN ÖGRENCI SINAVDAN 5 ALMIŞ MESELA ARKADASINA FAYDASI VARMI YOK ARKADASININ ÖGRENCI OLAN KISIYE VARMI ODA 2 ALMIŞ DIYELIM ONUNDA YOK ÖGRETMEN SADECE SINAVLARINA BAKAR KIM NE NOT ALMISSA HAK OLANI VERIR BEN SIZE DUNYADAN ÖRNEK VERDİM GERISINI SIZLER YORUMLAYIN ARTIK ……KIMSENIN KIMSEYE ZERRE KADAR FAYDASI YOK YANLIZ BIRSY VAR ODA ALLAHIN AFFEDEMEYECEGI SEYLER ARASINDA KULHAKKI ÖDENMEZZ KULHAKKI ALLAHA AIT BISEY DEILDIR HELALLIK ISTEYIN KIMSENIN HAKKINA TECAVUZ ETMEYIN HIRSIZLIK YIYECEK MAL PARA VS VS HERSEY DINKARDESININ AYIBI DA KUL HAKKINA GIRER KONUSMAYIN ARKALARINDAN AKRABA ZIYARETI ANA BABA HAKKI KOCA HAKKI ESLERINIZIN ANNE VE BABASININ HAKKI ÇUNKU KIZ ESININ YANINA GITTIGI ZAMAN ANA BABA EVDE KALIR ONUN İÇİN YENI BIR HAYAT YENI DÖNEM YENİ ANNE BABA BEKLIYOR OLUCAKTIR ONLARINDA ANA BABASI KADAR HAKLARI OLUCAKTIR BUNLARDA DAIMA GÖZ ÖNUNDE BULUNDURULMALI BUYUGE SAYGI KUÇUGE SEVKAT SEVGİ NEKADAR ALLAHIN RIZASINI ALIRSAK BIZLER İÇİN OKADAR KABIR AZABI KALKMASI DEMEKTIR ESLERIN HAKKI BIRBIRINE SAYGISI SEVGİSİ HOŞ GÖRÜ EN ÖNEMLİSİ ….NE YAPIN EDİN DİN KARDESLERİM HELALLİK ALMADAN ÖLMEMEYE ÇALISIN ZATEN SIZIN BIRINDEN HELALLIGI GIDIP ISTEMEDEN ÖNCE ONA HARAM ETTIRECEK SEYİ YAPMAMAYI SAKIN UNUTMAYIN… HAKKINA GÖZ DIKMEYIN ONU SIZDEN NEFRET ETTIRECEK HAL VE HAREKETTE BULUNMAYIN SEVİN KENDİNİZİ ÖNCE SONRA ZATEN İNSANLARI SEVMEYE BASLIYACAKSINIZ ALLAH DAIMA SEYTANIN SERRINDEN INSANLARIN KÖTULUKLERINDEN BIZLERI KORUSUN VE GÖZETSIN YARDIM ETSIN

 135. HAMZA said,

  Ağustos 16, 2007 12:18 am

  ELAMDUILLAH KI ÖLÜM VAR !
  ALLAH AZZE VE CELLE NE YARATDIYSE HERSEYI OKADER MÜKEMBEL YARAT DIKI , INSAN ELHAMDUILLAH ACIZIS AMA ELHAMDUILLAH ALEMLERIN RABI OLAN ALLAH AZZE VE CELLE HERSEY IMIZ CANIMIZDAN EN SEVDIGIMIZ INSANDAN COK AMA COK DEGERLI, BIZ ALLAHI KAYIB ETTMEKTEN KORKUYORUS . ELHAMDUILLAH BIZLERI KULLUGA LAYIK GÖRDÜN YA , EY YARABI SENDEN BASKA KIMSEMIZ YOK , SAHABE KADAR OLAMADIK ,Hz EBUBEKIR , HzHAMZA Hz HATICE KADAR OLAMADIK ! ONLARI O KADAR GÜZEL SECTIN KI . BAZEN DÜSÜNIYORUM O ZAMANDA BEN OLSAYDIM , AMA HEMEN UTANIYORUM !
  BIZLERI AFFET , ASLINDA DÜNYA AYNI ARAFAT AYNI UHUD AYNI MINA AYNI MEKKE AYNI , IMANIMIZ ?
  AYNI DIL !
  YA RABI IMANIMIZ SABITLESTIR , YA RABI BAZEN TOPRAGI MEZARI ÖZLIYORUM SENE BIR ADIM DAHA YAKLASDIM DIYE SEVINIYORUM . SONRA AMELIM AKLIMA GELIYOR BIR YANDAN BENI KURTARMAZ DIYE SONRA NAMAZ AKLIMA GELIYOR. AHIRETDE NAMAZ YOK . SONRA DÜNYADA KALMAK ISTIYORUM YETER KI SANA SECDE EDEYIM , SANA SECDE ETMEK DÜNYANIN EN TATLI VE EN HUZURLU ANI DIR ! AHIRET DE SECDEYI ÖZLERIM !

 136. metin said,

  Ağustos 18, 2007 6:16 pm

  özlem kardeşim sabrını gerçekten tebrik ettim düşüncelerin gerçekten çok güzel ama dediğin şeyleri ne kadar yapabiliyoruz ki ALLAH’IM SENİN GİBİ DÜŞÜNENLERİ VE BENİM GİBİ ARA SIRA ÖLÜMÜN VARLIĞINI BİLDİĞİ HALDE HATAYA DÜŞEN KULLARINI KORUSUNN metin___52@hotmail.com

 137. hatice said,

  Ağustos 19, 2007 7:43 am

  ölümü düşünki ahretim iyi olsun allahım bızleri senın o mübarek peygamderimızin önünde rezil peişan etme ölürkende biz müslümanlara şevkatli ol yarabim dilerim gelecek mesilerımızde bizlerden daha ötesini ögrenip ileride olurlar allahım hepimizin yar ve yardımcısı olsun

 138. hüseyin öksüz said,

  Ağustos 20, 2007 10:07 am

  slm size allahın salih kulları etrafımdaki insanlar dünya malına tapmış %95 bu dünyayı düşünüyo ne yaparsam yapayım ben düşününemiyom allaha dua ediyom her gece bu dünyaya tapanlardan eyleme diye azrail gelince allahü teala hepimizin yar ve yardımcısı olsun iyi huylu tarafından canımızı alsın son nefeste kelime-i şahadet getirenlerden eylesin benim size tavsiyem bir şeyi yaparken allahü teala nın emirlerini bi düşünün ondan sonra yapın şeytana uymayın

 139. hüseyin öksüz said,

  Ağustos 20, 2007 10:15 am

  yunus emre yazını okudum da o sureler yani felek nas ve ihlas bunlar cuma namazı kılındıktan sonra 7 defa okunursa bir dahaki cumaa ya kadar bütün kötülüklerden korunursun ben böyle biliyom allahü teala hepimizin yar ve yardımcısı olsun bize cennetine kabul eylesin peygamber efindimizi görmeyi nasip eylesin allah hepimizden razı olsun

 140. hüseyin öksüz said,

  Ağustos 20, 2007 10:15 am

  yunus emre yazını okudum da o sureler yani felek nas ve ihlas bunlar cuma namazı kılındıktan sonra 7 defa okunursa bir dahaki cumaa ya kadar bütün kötülüklerden korunursun ben böyle biliyom allahü teala hepimizin yar ve yardımcısı olsun bize cennetine kabul eylesin peygamber efindimizi görmeyi nasip eylesin allah hepimizden razı olsun amin

 141. aydin said,

  Eylül 10, 2007 12:02 am

  selamünaleyküm arkadaşlar.
  işte gerçek bu
  yaratıldık, yaşıyoruz ve öleceğiz. Bu alemlerin rabbi nin kanunu. her şey onun
  emriyle var olur ve biter. ölümden korkacağımıza allah tan korkmalıyız, çünkü
  bu her geç meydana gelecek ve madalyonun diğer yüzününe nail olacağiz. Elimden gelse şu dünyada tüm kötülüklerle savaşsam; allahın yolunda bir şeyler yapsam. gerçekten seven bir insan yaradanın ne demek istediğini anlar. allah sevgisi olan bir insan, allahın emirlerini(müslümanlığı) daha iyi anlar. bizler hatalar yapabiliriz ama artık günümüz delaletlerinden uyanmalıyız. o nun yolunu öğrenmeli ve onun yolunda savaşmalıyız.
  yaratıldık yaşıyoruz ve öleceğiz; ben şunu merak ediyorum(allahım bu merakımı af buyur. ben senin aciz bir kulunum sadece sana taparım. senden
  başka ilah yoktur. ve butun peygamberlerine inanırım.): Allah’ü Teala insanı yarattı ve şeytan buna karşı çıktı (okuduğum buydu). Ve iblis kıyamete kadar
  Allah tan izin istedi. onları kendi yoluna yani kötülüğe sevk edecekti. Ve sınav
  başladı devam ediyor ve kıyamete kadar sürecek. bizler kusursuz değiliz( belki bu yazımda kusur işlemiş olabilirim ama biliyorum ki müslüman kardeşlerim gibi senin yolunu seçtik.). sana şükürler olsun ki bizi güzel yerlede yarattın. Allahım müslüman kardeşlerimin acılarını hafiflet Yarabbi. filistinde,
  bosnada,çeçenistanda, ve acı çeken her yerde, bana onlara yardım etme hakkı ver Yarabbim. şüphesiz ki sen herşeyi bilirsin Yarabiim. bizi yolundan ayıracak kötülüklerden kurtulmamıza yardım et Allahım. senin merhametin ne yücedir,

 142. hira said,

  Eylül 18, 2007 11:08 am

  Ya ben buraya ilk defa girdim ama bu siteyi begendim ozellikle de konulara yorum getirilmesi Allah razi olsun.Bir de su konu gercektende dikkate alinmasi gereken bir sey,cunku hepimiz biliyoruz ki son pismanlik…

 143. gamze said,

  Eylül 18, 2007 1:18 pm

  Sey ben bir sey sormak istiyoum aslinda ne kadar dogru onu bilmiyorum çunku daha yeniyim ama içim hiç rahat degil o yuzden bende sizden yardim almak istiyorum.Ben aslinda sunu sormak istiyorum ,hepimiz biliriz ki yasayacaklarimizin kaderimize bagli oldugunu, fakat ya gelecegimizle ilgili bir sey yapmak istedigimizde nasil onun dogru olup olmadigina karar verecegiz ?Belki de o bir yandan dogru ama ya bundan ôturu gelecekte pisman olursak belki de pisman olmayiz ,o bizim kaderimizde ise ama ya peki kaderimizde degilse ve biz ne yapacagimiza dair bir sey karar veremiyorsak.Ya soru biraz karisik belki ama sunu bilmek istiyorum insanin her yasayacagi sey kader yoksa o kendi hur iradesiyle de karar verebilir mi.(yani aslinda karar verebilir de yani …) Lutfen bana yardimci olun 😦 cevaplarinizi bekliyorum

 144. Cahil said,

  Ekim 9, 2007 3:58 am

  s.a. ya ben bisey sormak istiyorum. Insallah günaha girmem, girersemde simdiden tövbe ediyorum..
  neden biz ölürken aci cekecegiz? Müslüman olarak… yani Allah teala kuluna aciyan degilmi? Belki gene klasik cevablar yazacaksiniz ama, ben bi türlü bu kit ve aciz aklima anlatamiyorum….
  Islam dinini hep korkutmaklami sevdirecegiz? Kücükken baslanyan bir korkutma, söyle yapma Allah yakar, böyle yapma Allah carpar..Bir seferde söyle yapmazsan Allah seni sever dense….

  Ben cok korkuyorum ölümden..Siteyi begendim Allah razi olsun hazirliyanlardan..

 145. fatih said,

  Ekim 30, 2007 2:59 pm

  hz.allah cümle ümmeti muhammedin yar ve yardımcısın olsun.biz kullarına ölümün dahi hayırlısını nasip etsin.o ölüm anında bizi şeytanın hilelerinden muhafaza buyursun.

 146. sibel said,

  Aralık 21, 2007 6:44 pm

  ALLAH bizlere yardım etsin…Bu dünyada ölümden başka birşey düşünmüyorum ve çok korkuyorum ama en çok kabirden ve azabından … Merak ettiğim şey kabirdeki azabı beden mi yoksa ruh mu hissediyor .Eğer orada hem beden hem ruh bir canlı gibi hissediyorsa vay bizim halimize …ALLAH merhamet etsin..

 147. furkan said,

  Nisan 3, 2008 2:09 pm

  allah yardımcımız olsun

 148. yeşilöz said,

  Nisan 23, 2008 3:24 pm

  evet arkadaşlar ve kardeşlerim biz bunları biliyoruz ve sonumuzun ne olacağı ve nasıl bir ölüm acısı tadacağız mağlum bunu kimse bilemez allah sonumuzu hayır etsin ve diliyorumki allah ölümün bile hayırlısını bizlere nasip etsin.birde şunu eklemeden edemeyeceğim bunca nimeti bizlere veren bu güzel hayatı bize yaşatan allaha inanmayan insanlara ne demeli gökteki yıldızlara sabah vaktini şaşmadan doğan güneşe hiç bakıpta ibret almıyorlarmı.Aynaya baktıklarında kendi süretlerini gördüklerinde hiçmi akıllarına gelmiyor benide allah yarattı diye ama başları ancak başları sıkıştığı zaman allaha sığınırlar.Dilerimki onlarda birgün doğru yolu bulurlar.

 149. volkan said,

  Nisan 26, 2008 11:27 pm

  merabalar..ben kendimle ilgili bişiler söylemek istiyorum…allahıma çok şükür halim vaktim keyfim yerinde yine allahıma çok şükür allah beni bi o kadarda güzel yaratmış….ben istemediğim şeyleri düşünüyorum..aslında düşünmek istemiyorum ama elimden gelmiyor ya insanlar beni o düşüncelere sokuyolar aslında …çok duygusal çok vicdanlı merhametli bir insanım ama bazen bi o kadarda acımasız..anlıyacağınız anlık duygular yaşıyorum sürekli çelişkiler içindeyim…dinime karşı çok büyük bi saygım haddinden fazla ama aklımda sürekli çeliniyor ..özür diliyorum bunların neden söylediğimide bilmiyorum insanlara açılamıyorum belkide ondandır ama şunu iyi biliyorum ki allahım bana çok güzel bir yürek vermiş…..bana bi konuda yardımcı olabilirmisiniz ..kötü şeyleri nasıl aklımdan çıkarabilrim??yardım ederseniz çok sevinirim allaha emanet olun herkese selamlar iyi akşamlar

 150. ümit özer said,

  Mayıs 11, 2008 9:41 pm

  sayın bu siteye yazı yazan kişilir
  bakın arkadaşlar sizleri ne ismail yk ne yurtdaki kızlar neden sevkiniz neden şehvetli düşünceleriniz
  hepiniz uykudasınız bu uykudan çıkın .eğer çıkmazsanız ölüm sizi uyandıracaktır gerizakalılar sizi
  ALLAH sizin aklınızı almış aptal insanlar sizler islah olmazsınız .bakın sinirlenmiyeceğim tamam , bol bol dua edin tövbe namazları kılın salaklar namaz kılın namaz tamammı :eğer bunları yapmazsanız çehennemdeki zabani kzıları sizi eğlendirecek kimbilir belki kor ateş üzerinde belki kızgın korlarla sincirlerele döve döve eğleneceksiziniz tabi eğlenmek istiyorsanızsa :bakın hocamız ne güzel acıklamada bulunmuş ölümü herkes tadacaktır :sizlerde bir gün ölüp gidecekseniz dinde zorlama yoktur fakat günüz ahir zaman günü ALLAH iyisini bilr fakat bu benim görüşüm :adam olun adam olun adam olun :belki benden bazı görevlerimi yerine getirmeye bilirim fakat ölümü unutmayın en azından namaz kılın :ALLAH hepimize akıl fikir hideyet nazip etsin :

 151. Evren said,

  Haziran 5, 2008 12:34 am

  Merhaba. hani derler ya…Allah’tan korkun yokmu!? Ben Yaratan’dan korkmuyorum,onu Seviyor ve Saygı duyuyorum. Tek korktuğum şey ise bu makromikro tabiatın en cahil,vahşi,kendini özel yaratık zanneden,mikro-beyinli,korkak’ ‘iNSAN” denen parazit! (bu arada…acı,ve hissetmek…bir lütuf dur kanatimce)…..yoksa var olduğunu nasıl hissedeceksin?? PEACE!

 152. Evren said,

  Haziran 5, 2008 12:41 am

  Ve…bu arada dünya bir nevi Cennet! insanlar farkında değil malesef 😉 Kendimi uzaklarda aradım durdum,meğer bendeymiş 😉 PEACE!

 153. bahar said,

  Haziran 12, 2008 12:24 pm

  merhaba ümit kardeş öncelikle şunu söğlemek istiyorum sana imanlı bi insanda sabır olur tatlı dillilik olur olgunluk olur birşeylerin yorumunu yaparken kişilere örnek olmanız gerektiği yerde iticilik yapmayın insanlara aptal demek sizin gibi ölümü bu kadar düşünen bi insana yakışmıyor şimdii sizin bu yazınızı okuyupta aptal salak v.s itici sözcüklerin gıybetini aldınız maden ölümü bu kadar iyi huzuru bu kadar iyi analatabiliyorsunuz önce kendinize anlatında üstünüzdek, asabilik kalksın . oz aman yorum yaparken belkide bu kadar rahat ve itici konuşmazsınız saygılar

  • ahmet said,

   Aralık 20, 2011 10:42 pm

   bahar kardeş agzına saglık allah;a emanet ol allah yar ve yardımcın olsun

 154. bahar said,

  Haziran 12, 2008 12:45 pm

  bu arada iman kişinin kalbinde yanan bi ateşdir şimdi cehennemi düşünün bildiğimiz ateşim 70bin katı sıcaklığında dünyaya bir zerresi düşse kül eder gerçeğimiz bu ama bi bi gerçek daha ateş bile insana hizmet için yaratılmış.. öğleyse imanlı insanı ateş yakarmı onun yanışı verdır ama sıcaklığı serindir.. ayrıce peyganber afendimiz(sa v) hazretleri buyurmuş kii ahir zaman yaklaştığında declal ortaya çıktığında kıyametten korkun o sizlere ateşi su suyu ateş yapacaktır sizler ateşe koşun çünkü o sizi yakmaz ama suda kavurucu bir azap vardır.. Bu yüzden arkadaşlar ölüm imanlı bi insana ancak huzur verir hapis hayatından kurtulu ve ait olduğu yere yani ahir zamana göç eder bence ölüm korkusunu yenmek için kabirlere ziyaret ediniz. nefsinizi ölüme hazırlayınız birgün o toprağın altında sizin de olacağınızı düşün sonra düşünün ben beni yaratan için ne yaptım onun huzurana ne ile çıkıcam bir şehirden birşehire gitmek için para lazım öğle diğilmi ihtiyaçlarımız karşılamak için parasız yola çıkabilirmiyiz ortada kalırız yalnız hissederiz paramız olmazsa hareketlerimiz ihtiyaçlarımız kısatlanır. öğleyse arkadaşlar biz er yada geç bu yolculuğa çıkacaksak neden para biriktirmiyoruz(amel) ameli çok olan Allaha cc iyi kulluk eden inanın bu uzun azap denilen yolculuğa çıkmak için can atar .. saygılarımla Cümleniz Allaha emanet olun unutmayın ki ölüm size saniyeden bile çok yakın bu yüzden tövbe edip imanla kelimeyi tevhitle göç edin hoşcakalın

 155. nazlıcan said,

  Haziran 15, 2008 11:57 pm

  bu siteyi hazırlayandan ALLAH razı olsun.Bende sevdiğimi nişanlımı kaybetti acım çok büyük ALLAH ondan razı olsun bizlere ölümün gerçekliğini gösterdi.ALLAH kimseyi dinden imandan ayırmasın doğru yolu göstersin AŞKIM nur içinde yatsın azap çekmesin inançlı bi insandi ne olur onun içinde dua edin ALLAH a emanet olun.

 156. Evren said,

  Haziran 16, 2008 1:02 am

  OM MANİ PADME HUNG!

 157. Evren said,

  Haziran 16, 2008 1:06 am

  Ölüm insanlara verilen en büyük armağandır! (KİMSE ÖLÜRKEN ACI HİSSETMEZ!)

 158. bahar said,

  Haziran 16, 2008 12:44 pm

  mrb nazlıcan bende sevdiği kaybettim o zaman anladım ölümün gerçeğini aniden geldiğini sonra bi baktım kendimi Allah yolunda Allaha kulluk edenlerin Arasında buldum umarım kabri cennet bahçeleri gibi nurlu ve aydınlık olmuştur dualarımız nişanlın ve cümle müslaman lar için Allaha emanet olun

 159. ercan said,

  Haziran 28, 2008 5:53 pm

  NAZLI AN ALLAH RAHMET EYLESİN BAŞIN SAOLSUN İNŞ MEKANIU CENNET OLUR :d

 160. şengül said,

  Temmuz 22, 2008 12:37 pm

  ALLAHIM BIZLERI RAZI OLDUGUN KULLARINDAN EYLE BIZLERE AHIRET GUNUNDE MERHAMETINLE MUAMELE EYLE.SON NEFESTE KELIME İ ŞEHADET NASIP EYLE EMANETİNİ ALINCAYA KADAR BİZİ EMANETİNDE EMİN KIL.DOĞRU YOLDAN AYIRMA.TÖVEBELERİMİZİ KABUL EYLE………….AMİİİİİİNNNNN

 161. alikara said,

  Eylül 6, 2008 2:06 am

  ÖLÜME HAZIRMIYIZ ÖNEMLİ OLAN BU GÜNHKARLAR VE ALLAHI UNUTAN KULAR CEHENEMDE AZAB GÖRÜRKEN CEHENEM BEKCİSİ MALİKE YALVARMAYA BAŞLAR EY MALİK ALLAHA SÖYLESEN BİRAZ AZABINI AZALTASA BİZDEN TABİ MALİK ORLI OLMICAK BIZ SİZİ ORAYA KOYDUK VE SİZ ORADASINIZ KULAR ACIDANAN FERYATAN ALLAH CC YALVARMAYA BAŞLICAK YARABİ AZABINI AZALTSAN BİZDEN VE ALLAH CC CEVAP VERECEK KULARINA TAM ONBİN YIL SONRA HANGI SIFATLA BENİM ADIMI ZİKREDIYONUZ DÜNYADA AKLINIZ NEREDEYDI BEN SIZE PEGANBERLER VE ELCİLER GÖNDERDİM SİZ DÜNYANIN SÜSÜNE KANIP BENİ VE AHRETİNİZİ UNUTUNUZ BENDE SİZİ LAYİK OLDUNUZ YERDE BIRAKIYORUM VE ALLAH CC BİZ KULARINA BUYURUYOR BENİ BİLİPTE UNUTAN KULARIM DÜYANIN SÜSÜNE KANAN KULARIM GÜCNÜZ VARSA ÖLMEYİN SİZE AZAB ÜSTÜNE AZAB VAR İNŞALAH ALLAH CC UNUTAN KULAR OLMAYIZ AMEL GÜZELSE ÖLÜM DE GÜZEL KIMSENİN ÖLMEMEK GİBİ GÜCÜ YOK İSİM EZANLA KONUR SELAYLA GİDER

 162. süleyman said,

  Eylül 18, 2008 1:01 am

  Ölüm bir gün hepimizin kapısını çalıcak ,çok güzel yazılar yazılmış ,fakat beni düşündüren şu ,bu yazıları okuyoruz birseylerin farkına varıyoruz ama bundan belli bir süre geçiyo ve bu gerçekleri unutup hayatın göz alıcı forsuna kapılıp sanki bütün bunları hiç idrak etmemiş gibi nefsimize yenik düşüp çok fazla hata yapıyoruz .Sonrasında tekrar böyle bi moda girip yaptıklarımızı düsünüyoruz,hatalarımızı … PEKİ NE ZAMAN TÜM HAYATIMIZ BOYUNCA GERÇEKLERİN FARKINDA OLUP RABBİMİZE LAYIK KULLAR OLMA YOLUNDA KENDİMİZDEN GEÇECEGİZ … !!!!!!!!!

 163. meltem said,

  Ekim 11, 2008 11:59 pm

  ben babami henuz 40 gun ince kaybettim.Gercekten cok ama cok uzgunum.her gun o an neler yasadi, ne hissetti,nasil oldu nasil nasil nasil….. surekli bunlari dusunuyorum.su anda nerede ne hissediyo bizleri gorebiliyomu???? sorular sorular sorular….Allahima hergun dua ediyorum onun gunahlarini afetmesi icin ,kabir azabi gostermemesi icin.Allahim hepimizin gidecegi yer orasi.Sen bizlere magfiret et gunahlarimizi affet..bu dunya hayati bos bos….Allaha emanet olun!!!!!

 164. yasemin said,

  Ekim 14, 2008 8:50 pm

  allahım sen bizleri cennetlik kullarından eyle. bütün inan kullarınının günahlarını affet. amin.

 165. esra said,

  Ekim 18, 2008 1:53 pm

  merhaba herkese,ölüm bizlere o kadar yakın ki aslında ama bazı insanlar görmek ve kabullenmek istemiyor.bende annemi kaybettim onunla beraber sanki gönül gözüm acıldı ve Allaha şükür artık bir çok şeyin farkındayım.yasemincim senin baban için benmde annem için yapacagmz en güzel şey onları duasız bırakmamak,nefesinin yettiği kadar dua et babacına ve günahlarımızın affolması içinde tabi.Bu öyle bi dünya öyle bi sınavki her an ne kadar kaçmak istesende günah peşini bırakmıyo dısarıda yolda evde sokakta hiç bir şey yapmadım desen bile kalp kırıyosun.o yüzden tek çıkar yolumuz bol bol tövbe etmek.Allah merhametlilerin en merhametlisidir unumtmayın kardeşlerim..

 166. sinan orçun said,

  Ekim 20, 2008 6:42 pm

  Arkadaşlar ölüm yaklaşıyor:( ALLAH hepimizin yardımcısı olsun kabir azabı kadar kötü bişe yok lütfen birazda ölüme hazırlık yapalım allah yardımcınız olsun

 167. ESEDULLAH said,

  Ekim 28, 2008 9:44 pm

  azaptan kastınız nedir yahu hz ebubekir rahmana el acıyo yarab beni öyle büyük olmamı nasip eyle ki cehennem benden başkası giremesin diye tabi bazı alimler bunu farklı yorumluyo bize göre bize derken müminler anlamında yaw öldüğümüzde allah cümleye hayırlı ölüm nasip etsin öldüğümüzde o güzel en güzel olan bize kefil aleme kefil olan hz peygamberin o nur yüzüne nasıl bakarız hiç düşündük mü atam olan babam olan bana kefil sana kefil herşeye kefil olan ooo güzel o ki habibim denilen peygambere nasıl bakarız en büyük azap bu olsa gerek

 168. ESEDULLAH said,

  Ekim 28, 2008 9:52 pm

  aallahı severiz allahtan korkarız bunları elham durüllah herkez söylüyo ya emirleriyle nasılız 54 farzda zanda bulun mak günahtır 54 farzda lakap takmak günahtır 54 farzda rahmeti basit konuşmalarla anmak hele hele yarım bildigimiz bilgilerle fetba vermek kulaktan duyma hadisleri şahit göstermek çoookk tehlikedir haber eyleyelim hz ebu bekir halifeyken haykırır valahi billahi bir kurt bir kuzuyu kaparsa allah bunu ömerden sorar der onun için dikkat etmek lazım kul hakıdır yazdıklarınız yalan rivayet bizi hepimizi zorasokar kul hakına girer dikkatli itinalı bilgiler verelim aman dikkat

 169. ESEDULLAH said,

  Ekim 28, 2008 9:53 pm

  hakınızı helal edin hz ebubekir degil hz ömerdir ooo affeyleyin

 170. Gül said,

  Ekim 30, 2008 12:45 am

  ;-(((

 171. aslı said,

  Kasım 14, 2008 2:37 am

  siz ne biçim insansınız anlayamadım insanları ölümden korkutan,yakınlarını kaybetmişleri için endişelendiren birisiniz galiba vee imanı tam inancı az olan biri yani namaz oruç tutan ama Allah sevgisi olmayan biri bence siz hiç yorum yapmayın yorumlarınız Allaha inananlara sinir bozucu ve anlamsız geliyor ölümden korkutmayı değil,Allahı sevdirecek yazılar yazın bence……..

 172. ceyhun said,

  Kasım 16, 2008 10:39 pm

  slmün aleyküm arkadaslar.bu anlattıklarımı ıyı dınleyın hıkay degıl 2 gun önce yasadım.üniversıte yıllarındakı ev arkadasım alkolıktı ve kız düskünuydu okul bıtmesıne yakın bı rıya gördu ruyasında adıyamandakı bı seyh onu cagırmıs od akalkıp gıttı ve onu gercekten buldu bu hekesın tanıdıgı menzıldekı seyda hz.leri.tövbe etti ve o kadar gecmısı kötu olan bı kısı nasıl degıstı ınanamadım.benıde bırdun bı hocaya göturup tövbe ettk bereber bır kez daha.sonra bırden hayatımız degıstı ıkımızde kendı ış yerlerımızı actık o çok çok basarılı oldu meslegının zırvesınde ıken 2 gun öncebi kaalp krızı gecırdı.ve hakkın rahmetıne kavustu.nısanlıydı bır co kıs onu beklıyordu evın tek ogluydu ve 26 yasındaydı.ama allaha sükür tövbe ettı ölmeden önce ve cok degısmıstı eger öyle olmasaydı çok uzulecektım ama sımdı ınlassah mekanı cennet olur ölumun ne zaman nerde gelegecı bılınmez hazırlıklı olalım arkadaslar allah hepimizi affetsın..

 173. rabia said,

  Kasım 20, 2008 9:17 am

  selamün aleyküm.Ölüm bir son değil bir başlangıçtır bir terhis teskeresidir.Sevdiklerinle buluşma yeridir neden insanları bu gibi şeylerle korkutuyorsunuz siz Haluk Nurbaki’nin yaşadığı ibretli olayı hiç mi duymadınız hani onun bir hastası onun vasıtasıyla hidayete eriyordu (bu benim ifadem yoksa Sayın Haluk bey böyle bir ifadayi asla kullanmaz) sonra hastası ona azrailin nasıl olduğunu soruyordu o da kendisine azrailin çok yakışıklı bir delikanlı şeklinde geleceğini söylüyordu.Daha sonra Haluk Nurbaki hastasının şu haberini alıyordu “Doktor beye söyleyin azrail onun söylediğinden de güzelmiş”

 174. mehmet said,

  Kasım 20, 2008 6:00 pm

  cok sükür müslümanız kafir olanlar düşünsün allaha emanet olun

 175. mehmet said,

  Kasım 20, 2008 6:03 pm

  cokkk sükür müslümanız allaha iman ettikce namazımısı ve kuran okudukca insallah ölüm anında vazla acı duymayız

 176. ceyhun said,

  Kasım 21, 2008 11:40 pm

  rabıa ölum den korkmak degılde ölume hazırlıklı olmak önemlı olan .her nefıs ölumu tatacktır sonucta ama erken ama gec. hepınız allaha emanet olun arkadaslar

 177. NAZİF said,

  Kasım 26, 2008 6:48 pm

  küçükken ölümden çok korkardım.yaklaşık 6 senedir 5 vakit namazımı kılıyor ve kuranı-kerimi okuyorum.Şuan içimdeki o gücü hissedebiliyorum.Buda 3 günde bir yaptığım ölüm rabıtasından kaynaklanıyo…ÖLÜM RABITASI nedir bilir misiniz? Ölümü birebir yaşamaktır.kendi ölümünü sadece 10 dakikanı ayırarak Öldükten sonra kendi bedenini,arkandan ağlayan yakınlarını hayal etmektir.
  ÖLÜM BİZE GELMEDEN,ONU HİSSETMEDEN,ONUN ACISINI TATMADAN NE DESEKTE BAZEN DÜNYA HAYATINA VE NEFSİMİZE YENİK DÜŞMEKTEN ALIKOYAMIYORUZ.ÖLÜMÜ HEP HAYAL EDEREK YAŞIYORDUM AMA GEÇEN AY BABAMI KAYBETTİKTEN SONRA ONU GÖLGEM OLARAK KABUL ETTİM.HER AN YANIMDA VE BAŞ UCUMDA……

 178. mehmet emin said,

  Aralık 2, 2008 6:00 pm

  EY Rabbim bize sevdiğin kişilerin arasına dahil eyle ve bizi sev bizi şaşırtma bizi şeytanın tuzaklarından uzak eyle YA Rabbi müslüman kardeşlerimizin canını alırken ne olur YA Rabbi canımızı yumuşak ve hafif al ve cennetine sok sen dilesen herşey olur YA Rabbi amin EL FATİHA

 179. mehmet emin said,

  Aralık 2, 2008 6:07 pm

  ey insan herşey yok olup gittiği gigi bir gün sende yok olup gideceksin onun için gitmeden önce hazırlıklı olllllllllll

 180. ümit altun said,

  Aralık 4, 2008 4:00 pm

  yukarda zehra isminde bi bayan diyorki ne biçim bi site bu ..peygamber efendimiz hz .. muhammet s.a.v diyorki … akıllı insan büyük hesaptan önce kendini küçük hesaba çakendir . hz mevlana diyorki ölüm müminin düğün gecesidir.. zehra kardeşim sen kendini hesaba çekmişsin ve sonucunu görmüşsün ölüme hazır deilsin o yüzden bu siteyi küçümsüyorsun .. halbuki o korkup kaçtığın şey günde 5 defa karşına çıkıyor ( azrail a.s) hadis i şereftir . arkadaşlar şu yazdığımı unutmayın : ibrahim aleyhsselam vefat ettikten sonra bir oğlu ismail alayhisselem rüyasında görür ve sorar babcığım ölüm acısı cektinmi ? ibrahim aleyhisselam derki.. oğulcagızım hani bir pamuk yığınını düşün birde dikenli bir çalıyı ve o çalıyı o dikenli yığına daldır ve cek nasıl ki pamukları kopara kopara gelirse işte öyle canım cıktı . düşünün bi , bir peygamber bu şekilde can veriyorsa bizim halimiz nolur .. ölüm bütün canlılar içindir en son şeytan ölecektir. daha sonra azrail a.s kendi canını alacaktır. peygamber efendimiz hz muhammet s.av. efendimiz can vermeen bir az önce içiri biri girer ordakiler sorar ya resulallah bu yabancı kimdir . o resul derki bu cebrail a.s dır orda kalabalık cıkar . biraz konuşurlar ve kapı tekrar çalınır resul derki yacebrail kapıdaki kimdir cabrail .a.s de kapıdaki azrail .dr ya resulallah . senden izin ister yanına gelmek için . buyur ya azrail .as. der ve yattığı yerden doğrulur . azrail üzgün bi halde peygamber efendimizin yanına yanaşır ve derki ya resulallah ben senin canını nasıl alırım rabbine dua et seni kıyamete kadar yaşatsın bunun üzerine peygamberimiz derki ya azrail a.s. insan en çok nerde olmak ister azrail de en çok sevdiği kişinin ya resulallah der. beni rabbime kavuştur der ve mubarek ruhunu son kelimesi ümmeti ümmeti ümmeti der ve ruhunu teslim eder… peygamber efendimizin cenaze namazı 3 defa kılınmıştır . bunların birincisini dört büyük melek ( hz. azrail ,cebrail, israfil, mikail aleyhisselam ) ve bütün melekler kılmışlarsır . daha sonra adem alyhisselam ve bütün paygamberlerin mübarek ruhları kılmıştır . en son ise ensar ve muhacirler ( ashab ve sahabiler kılmıştır …. arkadaşlar dini sohbet etmek isterseniz beklerim yıllardır islami araştırma yapıyorum allah kabul ederse dinimide yaşıyorum . allah doğru yoldan ayırmasın .. amin .. ( birol_valencia@hotmail.com) allaha emanet olun

 181. ümit altun said,

  Aralık 4, 2008 4:10 pm

  arkadaşlar yazılarınızı titizlikle okudum lütfen bazı arkadaşların fıkıhla hiç bilgisiyok yazmayın lütfen . kulakdan dolma laflarla insanların kafasını karıştırmayın .. ilk önce ilim sonra ibadet .. peygambeeri rüyda gören varmı ? allah c.c . ile konuşan varmı ..nuh aleyhisselam la konuşan varmı .. cennette hz. muhammet sallallahu teala aleyhivesellem le konuşan varmı . ? inşallah sizde yaşarsınız … sizi allahaıma emanet ediyorum . belki bi daha bu bilgisayarı açmaya ömrüm yetmez .. sübhanallahi vebi hamdihi sübhanallahil azim …

 182. meltem said,

  Aralık 22, 2008 9:58 pm

  babamramazanin 1-gun vefat etti.kalbi cok temiz bir insandi.her musluman gibi onunda eksikleri vardi tabi islami yasama anlaminda.Fakat dedigim gibi kalbi cok temiz bir insandi:dusununki sebzeciden domates alirken ‘curuklerindende koy bana ona satamazsan kime satacaksin’diyecek kadar.Cenabi Allah’im gunahlarini affeylesin.Onun olumuyle beraber benimde dunyaya yasama bakis acim degisti.dunyaya cok bagli olmanin dogru bi sey olmadigini anladim.Obur alemin cok yakinimizda ve esas olan oldugunu anladim.Allah hepimizin yar ve yardimcisi olsun

 183. meltem said,

  Aralık 22, 2008 10:08 pm

  birde bi sey ogrenmek istiyorum bu konuda bilgisi olan arkadaslar yardimci olursaniz cok sevinirim.kimi islam alimlari kabir azabinin oldugunu kimi ise olmadigini tum insanlarin ahirette sorguya cekildikten sonra cennet veya cehenneme gidecegi ondan sonra cezasini cekecegini savunuyor hangisine inanalim.kur’anda bununla ilgili ayet sure varmi ?

 184. ümit altun said,

  Aralık 29, 2008 3:31 pm

  mrb meltem … sana kendimden örnek vereyim .belki sorunun cevabınıda vermiş olurum .. ben şu an 25 yaşın dayım aslen erzurumluyum çocuk yaşta cıktım ordan izmir ve ıstanbulda kaldım uzun yıllar mesleğim gereği turizm de çalışıyorum her insan gibi benimde günahlarım var benim ki biraz daha fazla geliyor bana allah affetsin ..ben de çocukluğumdan dini araştırmalar yapıyorum .. allah ıma şükürler olsun şu an dinimi yaşıyorum allah ım tövbe mi kabul etti. kısacası meltem kardeşim kabir azabı var diğer adı berzah alemi. bir çok hadis ve ayet de var bunun hakkında . kabir azabının nedenleri neler hepsi büyük islam alimleri tarafından günümüze kadar yayılmıştır .. burda tam olarak cevap veremem ama istersen .. birol_valencia@hotmail.com … dan ulaşabilirsin .. esenlikle kal.

 185. inci said,

  Aralık 31, 2008 11:34 pm

  Bütün din Kardeslerimize rabbim yardim etsin
  gayri müslimlerede hidayet versin zira ölüm acisi kabir azabi hasir meydani ve cehennem azabina biz acizler dayanamayiz dua ediniz kardeslerim birde mesajim herkesedir unutulmasinki kisi sevdigiyle beraberdir Sevdigi kisi Azizse Aziz olur Zelilse oda Zelil olur Allahi seven Allahla beraber olur O zaman hic pismanlik ve nedamet hasret duymaz ölüm Vuslattir mü´minler icin slm……………….

 186. sorgulayıcı said,

  Ocak 4, 2009 2:50 am

  Yahu arkadaş tamam ölüm anında belli başlı şeyler yaşanır yanlız yazan acaba ölümü tatmışmıdırda bu kadar ayrıntılı yazıyor ne malum belki acı çekmiyor beden bana hadislerle sakın gelmeyin Kuran-I Kerimde böyle bir ifade görmedim sadece kabir azabı vardır oda büyük günahlar işleyen insanların kabirde yaşadıkları sıkıntıları söyler ve bu duruma düşülmemesi iman edilmesi uyarısında bulunur.Herkez kafasından yok ölüm anı cok acı cekilecek yok o olcak yok bu olcak sanki görende ölmüş gelmiş yaşadıklarını anlatıyor arkadaşlar bu kadar saf toplum olmayın elbette ölüm anında bazı değişimler yaşanır ama bunu burda sanki cehenneme gidiyor gibi acı çekiliyor anlamına gelmez

  saygılarımla

 187. ramazan said,

  Ocak 6, 2009 7:06 pm

  allahım sen bizi korrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 188. ramazan said,

  Ocak 6, 2009 7:07 pm

  bakın girin we kuran-ı kerim öreninnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 189. şerif said,

  Ocak 28, 2009 3:04 pm

  Arkadaşlar merhaba, sorduğunuz soruların cevaplarını kur,an-ı kerim tefsirlerini okuyarak kendiniz en iyi şekilde öğrene bilirsiniz

 190. hüseyin said,

  Şubat 4, 2009 10:43 pm

  allahım sen beni ailemi ve tüm inananları koru …………………………………………..AMİN

 191. pelin said,

  Şubat 6, 2009 10:10 am

  arkadaşlar ölüm acısı var ölümü tattın mı diye soranlar ölecek olan bir hastanın yanında hiç ayrılmadan 5 saat onu izlerlerse ölüm acısının nasıl birşey olduğunu anlarlar senin bizzat yaşaman gerekmez izlediğin an biraz da bu konuda hadislerden kurandan bilgin varsa can çekişen kişinin ağzı konuşabilecek durumdan hiç konuşamayacak o ana geçtiğinde yüz ifadelerine bakarsan ne kadar yalvardığını görüyorsun zaten ağzına resmen melekül mevtin dikenli telinin soktuğunu ağzını acıyla sağa sola çekmesinden ağzının sağlığında açılamayacak kadar açıldığını bunu bunu bir varlığın yaptığını anlıyorsun.öleceği günün sabahında bacaklarının buz olduğundan ayaklardan başlayarak tüm organlarındaki kanın çekildiğini anlıyorsun, ve sonra belden boyuna kadar olan kısmın soğuduğunu görüyorsun, azrailin ve yardımcılarının kolllarının altından sarıp sıkıp sıkıp serbest bıraktığını ölecek olanın kollarını yukarıya hafifçe kaldırıp yumrıklarını sıkmaya çalıştığından anlıyorsun ve o andaki yüz ifadesine baktığında ölecek olanın nasıl yalvardığını canının acıdığını görüyorsun. sonra bedenin soğumasının en sonrasında boynundaki şah damarının tam 45 dakika yumurta kadar büyüdüğünü sadece oradan nabzının son atışlarını yaptığını görüyorsun sonra ölecek olanın sanki ruhunu tutabilecekmiş gibi elini başına götürmeye çalıştığını görüyorsun. sonra gözünün içinde renkli tabakanın döndüğünü ve gözünü artık alnına doğru götürüp alınan ruhunu takip ettiğini görüyorsun. işte hadislerde efendimizin ölüm anı için söylediklerini biliyordum ama tam üzerinde durup araştıramamıştım kuran tefsirleri de yakınım olan kişinin ölümü anında gördüklerimi de o an olanları hastanın ifadelerinden ve bedeninden hissettiklerimi de doğruladı… allahım hepimize kolay ölüm versin hepimiz ölümü tadacağız, hepimiz o ölüm meleğinin heybetiyle karşılaşacağız ama dilerim ölümü allahım bizlere kolay kılsın.

 192. mehmet said,

  Şubat 22, 2009 10:00 pm

  allahım ölüm anında bizleri salih kullarının ruhunu aldığın gibi bizim de ruhumuzu al.

 193. abdullah said,

  Mart 24, 2009 11:19 pm

  allahtan gelen basim gözüm üstüne ben allahim icin bin kere ölüp bin kere dirilmeye hazirim sonunda ona kavusmak varya en güzeli bu

 194. ramazan said,

  Mart 27, 2009 9:39 pm

  yüce mevlam bizleri affetsin.

 195. ramazan said,

  Mart 27, 2009 9:41 pm

  dün geçti yarın var mı ? gençliğine de güvenme ölen hep ihtiyar mı ?

 196. gonca said,

  Nisan 9, 2009 3:28 pm

  ne yazikki herseyin farkında olmamıza ragmen bizler yinede nefsimizin esiri olabiliyoruz kim ben yapmıyorum diyorsa yalan sölemiş olur.çok sükürki hz.muhammed(s.a.v)in ümmütleri olarak kendimizi firenleyebiliyoruz.allah yücedir affetmeyide sever.o halde bizleri affetsin.amin..

 197. cankaloğlu said,

  Nisan 18, 2009 11:11 pm

  Allahu Ekber;
  Allah senden razı olsun ya İmam Gazali ne kadar güzel yazmışsın.
  Allahım ne olursun İmam Gazalinin sana olan sevgisini bizede kısmet eyle.

 198. erkan said,

  Nisan 28, 2009 6:41 pm

  arkadaşlar hiç bir şey için geç değil yeterki tövbe edip allaha yönelelim allah cc bağışlayan işiten ve görendir şüpesiz yeterki kalben allaha teslim olalım farzlarımızı yerine getirelim günahtan kaçalım bunları yaptıktan sonra allah cc her günahımızı af eder yeterki dediğim gibi kalben tövbe edip allah cc yönelip ibadetlerimizi yapalım allah hepimizin günahlarını af eylesin bizleri doğru yoldan ayırmasın AMİN

 199. elif said,

  Haziran 3, 2009 2:49 pm

  ALAH hiç bir müslümana böyle acı çektirmesin. ama allah af ediçidir yani kısaca bütün kötü yanlarınızı bırakıp allaha kulluk yapın dinde zorlama yok her koyun kendi bacağından asılır.Ama inşallah kötüler de yolunu bulur tövbe eder allahın azabını çekmez ve cehennem azabını

 200. mehmet aslan said,

  Haziran 26, 2009 7:59 am

  hepimizin sonu aynı bir gün toprak olmak ama o ölüm anında acı ve zülmün olmaması oda bizim elimizde mevlam tüm kullarına doğru yolu nasip eylesin

 201. serap eker said,

  Haziran 30, 2009 11:52 am

  ölüm anının acı oldugunu alimlerimizden duyyuyoruzfakat imanın kötü ise ondan sonra ki acıları düşünmek insanı dahada korkutuyor bi kere o günah bu günah diye düşünmemeliyiz ben neler sevap yada neler sünnet neler farz onlara dikkat etmeye çalışalım günalardan çok sevaplarla uğraşalım zaten o zaman doğru yol dar sapmasınallaha emanet olun

 202. sabri said,

  Temmuz 18, 2009 12:01 pm

  Arkadaşlar ben daha 4 gün önce babamı kaybettim. bunun acısı inanılmayacak kadar büyük birşey. lütfen dua edin. babam konuşurken birden yani 3 dk. içinde vefat etti. herşey bir anda oldu. Kendisi bile öldüğünü anlayamadı. Onun için her an herşeye hazır olalım. ölüme mutlaka hazırlanalım. İNŞALLAH ALLAH(C.C.) razı olduğu kullardan oluruz. TÜM ÖLENLERİN RUHUNA FATİHA OKUYALIM…

 203. EMİNE -KIRGIZ said,

  Temmuz 29, 2009 4:15 pm

  ALLAH ım ölümün hayırlısını nasip et bizlere .Senin her seye gücün yeter her seyın hayırlısını nasip et cümlemize..

 204. Nureddin said,

  Ağustos 3, 2009 8:26 pm

  O KADAR BÜYÜK GÜNAHLAR İŞLEDİM Kİ ALLAHIN HUZURUNA NASIL ÇIKACAĞIM NE KADAR İNSANIN HAKKINA GİRDİM VE BAZILARINA ŞU ŞU HATALARI İŞLEDİM HAKKINI HELAL ET DİYEMEYECEĞİM KADAR BÜYÜK GÜNAHLAR.UYANMAM GEÇ OLDU.ÖNCEDEN PEK BAKMIYORDUM.AMA AKLIM BAŞIMA GELDİ. ALLAHIN YOL GÖSTERMESİ AFFETMESİ İÇİN DUA EDİYORUM DUA BEKLİYORUM

 205. Nureddin said,

  Ağustos 3, 2009 8:32 pm

  ÖYLE BÜYÜK GÜNAHLAR İŞLEDİM Kİ ALLAHIN HUZURUNA NASIL ÇIKACAĞIM NE KADAR KİŞİNİN HAKKINA GİRDİM VE BAZILARINA ŞU ŞU HATALARI İŞLEDİM HAKKINI HELAL ET DİYEMEYECEĞİM KADAR BÜYÜK GÜNAHLAR.BU GÜNAHLARIN DENLİ BÜYÜK OLDUĞUNU ÖNCE DÜŞÜNMEDİM.AMA AKLIM BAŞIMA GELİNCE NE KADAR BÜYÜK YIKIMA UĞRADIM.ALLAHTAN BANA YOL GÖSTERMESİNİ BENİ AFFETMESİNİ DİLİYORUM DUA EDİYORUM VE DUA BEKLİYORUM

 206. metin said,

  Ağustos 24, 2009 6:24 pm

  güzelmiş saolasın bilgi için allah razı olsun

 207. metin said,

  Ağustos 24, 2009 6:52 pm

  bu yazı nedir şimdi böyle bişey olmaz bence ya siz uyduruyonuz yada başkalarının yazılarini calıp yazıyorsunuz bu nedir bu şimdi ??? cvp bekliyom

  Şöyle buyurdu: “Meryemoğlu İsa (Aleyhisse lam) inecektir. (Mü’minlerin) Emiri derki ‘Gel, bize namaz kıldır.’ (İsa) Derki ‘Hayır. Muhakkak sizin bazının, Allah’ın bu ümmete olan ikramı ile bazınız üzerine emirlersiniz.’ (Müslim)

 208. talat ilhan said,

  Eylül 1, 2009 2:17 am

  gerçekten tüylerim ürperdi biz ölümü biraz basite alıyormuşuz allahim sen bize yardım et kararan kalplerimizi aç tüm müslüman kardeşlerimi şu ramazan ayı hürmetine gunahlarımızı af et sana inanmayan kafirdir bu siteyi hazırlayan kardeşimden allah razi olsun çok güzel bir iş yapmışsınız tüm müslüman aleminin ramazanını ve bayramini şimdiden kutlar nice bayramlara alala ibadet etmek dileğiyle allahın selamı üzerinize olsun

 209. yunus Akkuzu said,

  Eylül 13, 2009 4:11 am

  Allahım inşallah hayırlı ölümler nasip eğler herkese

 210. can said,

  Ekim 9, 2009 3:37 pm

  allahım ben cok günah işliyorum amam bir türlü vaz gecemiyorum ne olur bana yardım et allahaım sana yalvarıyorum

 211. ferhat said,

  Ekim 27, 2009 10:58 am

  öncelikle can kardeşim nefsine hakim olacaksın tüvbe ederek allaha yöneleceksin günah ortamlarından sakınacaksın biz bu dünyaya başı boş gelmemişiz ahiret hayatı için çalışmamız lazım bir kaç yıllık dünya hayatı için ebedi olan ahiret hayatını cehenem ateşinde geçirmeye deyermi düşün dünyalık 30 35 yıl =99999999999999böyle devam eden ahiret hayatını ya=cennet ya eşittir.cehhenem sence dünyalık geçici zevkler için milyarlarca yıl cehennem azabını çekmeye deyermi veyahut bu dünyadaki 30 35yıl geçici olan dünya hayatını ALLAHIN emirlerini yerine getirerek yasaklarını çiğnemeden temiz bir dünya hayatı geçirerek mümkün olur=cennet hayatı.ve selam

 212. İREM said,

  Kasım 18, 2009 5:18 pm

  On bir gün önce 18 yasında bi akrabam ve bizim okuldan bi cocuk motor kazasından öldü. Cok üzüldüm etkisi yeni yeni geciyor onlar öldügünden beri Allaha daha bi yakınım sürekli dualar okuyorum bütün ölülere hediye ediyorum. Bugünde annemin halası öldü. Onada cok üzüldüm bayramlarda seyranlarda gorusurduk ama cok iyi bi insandı mekanı cennet olsun.

  Beni en cok yıkanda babanemin ölümüydü 4 sene önce öldü acısı gecsede onu cok özlüyorum yanlız namazda ölmesi beni sevindiriyor namazda ölenler sehid olarak ölüyorlarmıs. Ben 17 yasındayım bana dini konuları hep babanem ögretti annem babamdan bisey ogrenmedim zaten onlarda ne kuran okumak ne namaz kılmak var ama kötü biride degiller bunuda gecmemek lazım. Artık hergün ölümü düsünüyorum sürekli dualar okuyorum hatta namaza bile baslamayı düsünüyorum 🙂

  Dünyaya dalıp gitmeyelim lütfen suanda sınavda oldugumuzu unutmayalım. Daha 17me girdim ama bunları gec mi farkettim erken mi bilemiyorum sonucta ne zaman ölecegimiz belli degil dimi?

  Bu arada Allahı en az zikreden hayvan neymis biliyormusunuz? Essek. Günde 5000 kere diyormus biz bi essek kadar olabiliyor muyuz?

  En cok okudugum sey de;La İlahe İllallah
  Terazinin bi kefesine 7 kat gökle 7 kat yer diger kefesine ise La İlahe İllallah konulunca La İlahe İllallah daha agır geliyormus. Bunu ögrenince daha cok kelime-i tevhit getirmeye basladım sürekli sevap kazanmaya calısıyorum sürekli…

 213. mustafa geniş said,

  Aralık 27, 2009 3:43 pm

  benim babam intihar etti… babamın cesedi bu aşamaları nasıl yaşayacak yani allahın verdiği cana kenndi kıydı o bu aşamaları nasıl yaşayacak kendini astı.ama cenaze günü son kez göstermelerinde yüzünde hafif bir tebessüm vardı ayrıyetten babamın pskolojisi bozuktu yani nedensiz bir şekilde ölmedi sebeb olan kişiler ve nedenler vardı yani intihar edenin affı yok diye bir şey duydum ama böylebir pskolojiyle yapmasının ahirette ki etkisi nedir ?? cevaplarınızı bekliyorum… Allahın selamı ve rahmetiyle kalın…

 214. günahkar fani said,

  Ocak 16, 2010 11:25 pm

  seni ben ey ölüm ne yana atsam nasıl anlatsam, seni ben ey ölüm..ölümden korkuyorum ama rabbime kavuşacağım için de seviniyom..ama ya yaradan rabbim bana o nur cemalini göstermese..o zaman cehennem benim için daha güzel olur..çünkü yaradan rabbimin cemalini görmek cennetten daha güzel..yarabbi sen günahkar aciz cahil ve nankör .bu kuluna cemalini göstermeyi nasip eyle..çünkü seni çok seviyorum..ALLAH(C.C) AZZE VE CELLE

 215. aysu said,

  Şubat 3, 2010 4:54 pm

  peki ya kişinin dynck gucu klmdysa ardk çarelerde çaresisse o zmn nbsıın yasayıp dha cok hata ybıb gunh işlicenee herşeyii bitrmesii dha mntklıı diilmii !!

 216. MUSA AYDIN said,

  Şubat 18, 2010 1:41 pm

  BİSMİLLAHİRAHMANİRAHİM arkadaşlar şunu iyi bilesinizki Rabbim ilk başta kalemi yarattı ve ona yaz dedi. kalem hayretler içinde ne yazayım ey yaratan diye sordu. Allah ‘ kaderi yaz ‘ dedi ve o andan itibaren tüm insanlığın dünyanın evrenin karıncanın kaderi bile yazılmaya başladı. Ölüm acısını okuyup korkanlar şüpheniz olmasınki bu sadece dünya acısıdır ve ahirette olan acı yani cehennem acısını ne ölüm ne de kabir azabı anlatabilir. Sizler Allah’a olan imanınızı eksiltmeyin peygamber sevgisini unutmayın kalplaerinizi temiz tutun ve ibadetinizi yapın gerisini Allah’a tevekkül edin. Rabbim herşeyi gören ve bilendir . Allah’ım tüm müslüman alemini korusun ve yardım etsin. AMİN

 217. zeynep said,

  Mart 17, 2010 6:26 pm

  ARKADASLAR BU DUNYA GERÇEK DEİL CENABI RABBİMİZ BİZİ TEST EDİYO BAKALIM BENİM YOLUMDAMI GİDİYO DİYE ALLAH HEPİNİZİN GUNAHLARINI AFEYLESİN İNŞ.SİZ SİZ OLUN ALLAH YLUNDA GİDİN ARKADASLAR

 218. Osman KARAHAN said,

  Mart 27, 2010 1:10 am

  Sevgili Mumin ve mumine kardeslerim.Olum bir gun hepimizin kapisini suphesiz calacak. Eger hayatimizin her kesitinde KURAN VE SUNNET’E tabi olmadiysak eyvahlar olsun bize.Ne yuzle bu guzel hayati bizlere bahsedenin karsisina cikacagiz?Eger bu yaziyi okuyorsak olmedik demektir.Tovbe etmeye halen vaktimiz var demektir.Hepimiz birbirimize dua edelim.Hayatimizi sadece O’nun istedigi sekilde tanzim edelim.Selam ve dua ile…..Osman KARAHAN

 219. Yasemin said,

  Mayıs 1, 2010 6:58 pm

  Ben bu hafta başında ciddi bir olay yaşadım ve kalp kriziydi yada neyse bir ad koyamadılar. Ekomda Kalp kapakçığımda sorun varmış dediler ve kimse başka birşey demedi. Ne ilaç nede fikir yol gösterme hiç birşey. Bide ben sağlıkçıyım 😦 Napçağımıda bilmiyorum. Ama size şu kadarını söyliyeyim. Kendimi çok şanslı buluyorum. ALLAH’ıma bin şükür, iyiki böyle oldu. Bana bir işaretti. Şimdi kendimi toplamam için iyi bir fırsat olur inşALLAH. O acıda ve nefessizlikte bile bir güzellik vardı. Heryer birden aydınlanıyor ve arada bir aldığınız nefesin değerini anlıyorsunuz. İlk 2 gün şiştim ağlamaktan. Çok Korktum. Ama şimdi korkum yok. Ve Azrail A.S. ı hiçte yazılanlar gibi beklemiyorum. Ve ben onu seviyorum. Hem ölümünde ALLAH’ımıza bir dönüş olduğunu okuyorum. Demekki ona döneceğim. Ve Rabbim tüm kainatta eşi benzeri olmayan bir bağışlayıcı. Ben onun sevgisi ve bana verdiği huzuru özledim. Küçük bir çocuğum var ama biliyorum ki o ALLAHın zaten ve onu koruyacak ve ona en güzel şeyleri verecektir. Sadece pişmanlıklarım var. Keşke yapmasaydım dediklerim. İnşALLAH RABbimin sevdiği kullardan olarak ölmeyi nasip eder bana. Korkmayın bence. Bizim sahibimiz ALLAH. Bizi O’ndan çok seven olamaz O verirsede herşeyin güzelini verir.

 220. ALİ HAZAR KÖSE said,

  Mayıs 11, 2010 10:31 am

  Cümleten S.A
  Sevgili arkadaşlarım, ben 46 yaşındayım ve nice ölümlere şahit oldum. Kitaplar okudum yorumlar yaptım yakınlarımı toprağa verdim. ve ben şunuda anladım ve yaşadımki! “Bir kul, nasıl yaşarsa o şekilde ölür”
  Kendi bloğumda zaten bu konuyada değindim. http://TopraktanGelenler.blogcu.com
  Cenabı ALLAH herkese hayırlı ölümler nasip etsin. Sevgili yazarımız çok teşekkürler bilgi ve paylaşımına

 221. fuasel said,

  Mayıs 16, 2010 10:35 pm

  selemunaleykum;
  Her karanlık gecenin sabahında güneş doğar; gece gördüğüm rüyaları saymasam… Ölüm ve yaşam arasında ince bir çizgi o da ancak idrak edene.
  Her canlı ölümü tadacaktır. Kimi için bitmeyen bir acı kimi içinse yeniden doğuş…..Can,canan, ana, baba, kardeş dost ahbap göçer birer birer ne kalır ; kimler kalır ki……..Sana tek kalan bir İMAN…….
  Eselemunaleykum

 222. mehmet koçkat said,

  Mayıs 25, 2010 9:59 pm

  biz insalar cok nankörüz gercekten vede cok sanslıyız müslüman dogmusuz müslümanllıgı tamamlamada seytana uyuyoruz gercekten halimiz çok düşündürücü Allahım hepimize hidayetini artırsın ve vakit namazlarımızı kılmayı nasip etsin Allahım hepimzi seytanın elinden kurtarmak nasip etsin

 223. Mayıs 26, 2010 3:52 pm

  Sayın hocam ben annemi 15 gün oldu kaybedeli ölüm gecesi beni çağırdı.
  konuştuk 5 dk sevdim ihtiyacın varmı diye sordum çok uykum var dedi bende yatağıma gittim yatmaya hemen sehbahadan yere su bardağı düştü
  kalktım baktım bardak ikiye ayrılmaz o anda annem 3 kere nefes alıp verdi
  ve öldü ben o an tekki vermedim iyimi davranmışım kendimi tuttum ve annem öldüğünde uyuyor gibiydi ve üstelik inanmadık 2 saat sonra doktor getirdik bayılmış diye.
  Hocam bardağın düşmesi hayırmı benim ölüm anında bağırmamam doğrumu
  ve annem çok huzurluydu mutluydu ve be çenesini çektim ve yıkadım hocayla
  çünkü bu dünyada çok acı çekti annem günyüzü görmedi
  Saygılarımla

 224. Mayıs 28, 2010 5:34 am

  You have done it once more! Great article.

 225. Haziran 1, 2010 4:42 am

  Super interesting post! Really!

 226. seyma said,

  Haziran 3, 2010 1:27 pm

  gece uykuda ölüm hayirlimidir

  • ensest said,

   Temmuz 29, 2010 1:54 pm

   en hayırlı ölüm ilişki anında olandır

 227. okan said,

  Ağustos 3, 2010 2:38 am

  RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAHN ADIYLA HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR ALLAHTAN GELDİK ALLAHA GİDİCEZ ALLAHIM ÖLÜM ANINDA ALLAH ALLAH ALLAH DEMEYİ EŞHEDÜ ENLAİLAHE İLLALLAH VE EŞHEDÜENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VERASULÜHÜ DEMEYİ NASİP ETSİN KABİR AZABI CEHENNEM AZABI VE DİĞER AZAPLARDAN KORUSUN ARKAMIZDA OLSUN ALLAHIM YOLUNDAN AYIRMASIN YARABBEL ALEMİN SANA İBADET EDİYOR VE YANLIZ SENDEN YARDIM DİLİYORUUZ SEN BENİM ANAMI BABAMI VE AİLEMİ AKRABALARIMI VE BÜTÜN MÜSLÜMANLARI AFFET AMİN

 228. okan said,

  Ağustos 3, 2010 2:43 am

  CENNETİNDE SENİNLE PEYGAMBERİMİZ HZ MUHAMMED S.A.V VE DİĞER GELMİŞ GEÇMİŞ PYGAMBERLERİMİZLE ALLAH DOSTLARIYLA VE AİLEMİZLE OLMAYI NASİP ET PEYGAMBERİMİZİN ŞEFAATİYLE ŞEFAATLENDİR AMİN

 229. okan said,

  Ağustos 3, 2010 2:44 am

  SENDEN BAŞKA İLAH YOKTUR BÜYÜK VE BAKİ OLAN SENSİN ALLAHIM

 230. arzu said,

  Ağustos 17, 2010 1:48 am

  selamun aleyküm arkadaşlar öncelikle dünyaya ne için geldiğimizi düşünerek başlarsak işe devamında ALLAH C.C LÜ düşünüp idrak etmeniz için karşınıza birsürü vesileler çıkarır evvela kelimei tevhidi ve anlamını bilmeli sonra amentü duasını hem eski yazı hemde türkçe okumalı ve devamında amentü suresini hayatımıza geçirmeli namazı dostdoğru kılmalı gıybet yalan v.s uzak durmalı ALLAH RASULÜNÜ çokça anmalı KURANI KERİMİ öğrenip okumalı ama hergün inşaallah siz çaba gösterir başlarsanız cenabıhak yolunuzu nurlandırır ve açar buarada şeytan sizi boş bırakmayacaktır onun vesveselerine aldanmayın ALLAH YOLUNDA VE RASULÜNÜN YOLUNDA DEVAM EDİN HAYRA ERENLERDEN OLURSUNUZ .İNŞAALLAH. HEPİNİZ ALLAHA EMANET OLUN .

 231. adem erzurumdan said,

  Ağustos 21, 2010 6:35 am

  biz ne çileli yolu uzun zorrr bi o kadarda güselll yolda olan varlıklarız:)) biz herşeyden öncesi insan olarak dünyaya geldiğimiz için rabbimin ruhumuzu bize hediye ettiğine şükredelimm çünkü milyonlarca yıldır yoktuk var olucağımızdan haberimiz yoktu artık var 🙂 sükürler olsun rabbime ..

 232. ÖzGüruA said,

  Ağustos 30, 2010 11:32 pm

  Sinan Konuda öLümden Bahsediyorsun Sen ismaiL Yk diyorSun Görüşmek isdediğin sanatçıda sanatçı Olsa neyse dicemde Yok ya Bizim tğrk milletimiz Avrupaya değil Dürümcüye Bile Giremez Arkadaş bEN Başka Bişi demiyorum

 233. ceren said,

  Eylül 5, 2010 1:02 pm

  ALLAH HEPIMIZIN YARDIMCISI OLSUN ARKADAŞLAR….

 234. Adnan said,

  Eylül 23, 2010 10:18 pm

  Bunu buraya aktarmamın sebebi değerli ve aziz müslümanlar karşınızda her kim olursa olsun güzel ahlakla güzel sözlerle yaklaşın belki bu yaklaşımınızdan dolayı karşınızdaki insanın kalbini yumaşatıp doğru yolu bulmasına sebeb olursunuz.dinimiz güzel ahlaktır güzelliktir temizliktir.bütün güzellikler var dinimizde,dinimize ve imanımıza sahip çıkalım herşey çok geç olmadan şüphesiz ölüm yakındır…ALLAH (c.c) hipimizden razı olsun.

  Hz. Mûsa bir gün giderken bir çobana rastladı. Çoban hafif yüksek sesle şu şekilde kendi kendine konuşuyordu:

  -Ey kerem sâhibi olan ALLAH’ım, neredesin ki sana kul kurban olayım. Çarığını dikeyim, saçını tarayayım. Elbiseni yıkayayım, bitlerini kırayım. YÜCE RABBİM sana taze süt ikram edeyim. Bütün keçilerim sana kurban olsun, deyip duruyordu.

  Hz. Mûsa sordu:

  -Kiminle konuşuyorsun? dedi.

  Çoban: “Yeri göğü yaratan ALLAH’ımla konuşuyorum” dedi.

  Mûsa çobanı azarladı:

  Yaptıkların yanlıştır! ALLAH haşa insan mıdır k!. O’na bu şekilde hitap etmek doğru değildir! dedi.

  Çobanın dünyası yıkılmıştı. Ne yapacağını bilemeden başını alıp gitti, çöllere doğru koşmaya başladı.

  Biraz sonra Hz. Mûsa’ya CENAB-I HAK’tan şöyle bir hitap geldi:

  -Ey Mûsa senin görevin insanları benden uzaklaştırmak mı yoksa bana yaklaştırmak mı? Neden o saf kulumuzu bizden ayırdın? Biz söze, dile bakmayız; gönüle ve hâle bakarız!” diyordu.

  Hz. Mûsa çölün yolunu tutarak çobanı buldu ve müjdeyi verdi. Dilediği gibi Rabbine seslenebileceğini bildirdi. (Bk. Mesnevî, C. II, beyit: 1720 vd. )

  AÇIKLAMA:

  Müslümanlıkta ALLAH telâkkisinin nasıl olduğu sorusu farklı ifâdelerle cevap bulur. İnsan-Allah ilişkileri bir bakıma buna göre şekillenir. ALLAH nasıl bir varlıktır? O, her şeyden yüce, ötelerde, erişilmez bir varlık mıdır? Yoksa yanımızda, yakınımızda, hattâ içimizde midir? Kur’an-ı Kerim’de bu her iki anlayışa uygun âyetler vardır. Bunlardan birincisine “tenzîhî”, ikincisine “teşbîhî” görüş denir. Tenzihçi anlayışa göre ALLAH müteâl (aşkın) bir varlıktır. Mekândan münezzehtir. O, hatırımıza gelebilecek her şeyden başkadır. Şu âyetler bu görüşü destekler: ‘Leyse kemislihî şey’ “O’nun benzeri yoktur” (Şûrâ, 44/11).

  ‘Velem yekün lehü küfüven ehad’, “Hiçbir şey O’na denk değildir” (İhlâs 112/4).

  Teşbihî bakış açısı ise bize daha yakın, bizimle daha içli dışlı bir ALLAH tasviri sergiler. O, her yerdedir, bizimle berâberdir. Hadid suresi 4. Âyette ‘ve hüve meaküm eynema küntüm’,

  “Nerede olursanız olun O sizinle berâberdir” buyrulur.

  Ayrıca “Ey Muhanmmed, kullarım beni sorarlarsa bilsinler ki, ben şüphesiz onlara çok yakınım” (Bakara, 2/186) buyrulur.

  ALLAH’ın insana “şah damarından daha yakın” olduğu ifâde edilir (Kaf, 50/16). Ayette şöyle denir:

  ‘Fe eynemâ tüvellû fe semme vechullah’, “Nereye dönerseniz ALLAH oradadır.” (Bakara, 2/115) denir.

  Gönül adamları daha çok ikinci anlayışa yakın olmuşlardır. Onlar teneffüs ettikleri havada, kokladıkları çiçekte, içinde dolaştıkları tabiatta hep ALLAH’ın bir biçimde tecellîlerini görmüşlerdir. Bu durum ALLAH’la içli dışlı ve barışık olmayı doğurur. O’nu daima yanında, içinde hissetmeyi sağlar. Meselâ Yûnus Emre ve onun gibi düşünenler bu duygularla dolup taşmaktadır, o şöyle der:

  “Dağlar ile taşlar ile / Çağırayım Mevlâm seni / Seherlerde kuşlar ile / Çağırayım Mevlâm seni.”

  Böyle bir anlayış aynı zamanda ALLAH’a karşı saygılı olmayı gerektirir. Çünkü O uludur, yücedir.

  Bu berâberlik ahlâklı davranmayı doğuracaktır. Her yerde ve her şeyde ALLAH’ın bir eserini, bir tecellîsini gören insan, ALLAH’a olan sevgi ve saygısından dolayı, eşyaya ve varlıklara da sevgi ve şefkatle yaklaşacaktır. Aynı zamanda edepli ve ahlâklı davranacaktır. Bazı büyük zatların, ayaklarını uzatıp sere serpe oturmaktan kaçındıkları hikâye edilir. Bunu, ALLAH’ın huzûrunda bulunmanın bilinciyle yaptıkları söylenir. Bütün bunlar elbette saygıdeğer davranışlardır.

  Bir de coşkun taşkın ruh haline sâhip olanlar vardır. Onlar bazen zâhir ölçüleri kaçırabilirler. Ama içlerinde taşıdıkları sonsuz aşk ve muhabbet dolayısıyla onların ufak tefek kusurlarına bakılmaz. Nitekim bizim kültürümüzde sıradan meczuplara bile saygı duyulur. Onların gönülleri hoş tutulmak istenir.

  Hikâyedeki çoban gibi ALLAH’ın muhabbetiyle dolup taşanlar, cezbeleri dolayısıyla âdetâ mecnun gibidirler. Harap bir köyden vergi alınmadığı gibi, Hak meczûbundan da öyle inceden inceye dînî gereklere uyması beklenmez. Onlar hatalı konuşsalar bile hoş görülmelidir. Şehîdin cesedi kanlı da olsa yıkanmaz. Çobanın bu yanlışı yüzlerce doğrudan yeğdir. Kâbe’nin içinde kıbleye dönüş söz konusu olmaz.

  Din insan içindir. İnsanın hem aklı hem de rûhu ve duyguları vardır. Dînin de hem dış çerçevesi, zâhiri yâni bir takım hüküm ve kuralları; hem de iç yüzü, bâtını, vecd ve zevk yönü bulunmaktadır. Bunlardan zâhirî kısmına kısaca “şerîat” denir. Bu mânâsıyla şerîat bir bakıma akla hitab etmektedir; belli sınırları, kaideleri vardır. Aklî ölçüler içinde kalındığı müddetçe bir problem çıkmaz. Fakat rûhî yön ve duygular söz konusu olduğu zaman durum değişir. “Hakîkat” denen bu sonuncular daha ziyâde dînin bâtınî cephesi ve zevk tarafıyla ilgilenir.

  İnsanda aklî yön ne kadar ölçülü ve kuralcı ise, rûhî ve mânevî yön o kadar coşkuludur, sınırsız ufuklara doğru kanat açmak ister. Ne var ki, bu iki yön arasında imkân nisbetinde bir denge kurmaya çalışmak gerekir.

 235. kardelen said,

  Ekim 15, 2010 12:06 am

  İnsanın ölecegini bilmesi ne kötü birsey yada zamanın bu kadar kısa olması ve 27 yaşındayken…

 236. DİNÇER said,

  Kasım 10, 2010 11:28 pm

  ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN (AMİN)

 237. helen said,

  Aralık 2, 2010 3:50 pm

  ben çok korkuyorummmmmmm

 238. sema said,

  Ocak 1, 2011 6:58 pm

  dunyada her fanı bır gun olumu tadacaktır denılıyor demekkı olum o kadarda korkunc olmasa gerek

 239. yakup said,

  Ocak 3, 2011 5:06 pm

  Bir insanın öümden korkması Allah(c.c)’a olan uzaklığındandır.Allah(c.c)’ı her daim anan,her daim huzurunda bulunan bir insan Allah(c.c)’a kavuşumaktan korkarmı hiç.Mevlana hazretleri ne güzel söylüyor ”Benim Ölüm Gecem Düğün Gecemdir” diye.İnsan annesine kavuşmak için can atarken Yaratıcısına kavuşurken hiç söylenirmi.Zaten Allah(c.c) sana ruh vermiş,beden vermiş,içini canla doldurmuş,bütün ihtiyaçlarını karşılaman için türlü türlü nimetler vermiş,kendisini tanıtmak için elçiler yollamış,canını bile teslim etmen için melek yaratmış,ahireti yaratmış,cenneti cehnnemi yaratmış,ee hiç bir şeyi sen yapmamışsın ki senden kulluk vazifeni yerinee getirmni istemiş.Ama sen bu kadar namkörlük yapıp bu kadarınada katlanımıyorsan yapacak bişey yok..

 240. yunus said,

  Ocak 23, 2011 5:43 pm

  allahım hepimize güzel ahlak ve iman ihsan eylesin

 241. kurtuluş hasan sürer said,

  Mart 17, 2011 8:02 pm

  allah bize ölürken o acıyı yaşatmasın

 242. sevgi said,

  Temmuz 26, 2011 1:02 pm

  ne kadar cahilsiniz ya bu siteyi allah mı açmış sanki ona seslenerek yazıyorsunuz .. ne bu .. dualarınızı maillemi gönderiorsunuz .. hepinizin beyni erimiş.. aklınızı kullanın biraz

 243. Kemancı said,

  Ağustos 23, 2011 2:53 pm

  Tüm çArşı cehenneme kombine aldık !!! cArsı . … Şaka yapıyoruz tabiki,allah tüm inananlara,müminlere azap fazla göstermezin inşallah..Allah’ım en en büyük azabı ateistlere,kendisine şirk koşanlara gösterir..Her şey allahtan,allahın selamı üzerinizde olsun..

 244. sinyorbekir said,

  Ağustos 26, 2011 9:41 pm

  cenab-ı allah,dan hayırlı ölüm isteyin allah herkese hayırlı ölüm versin rabbim

 245. k.yagmur said,

  Ağustos 27, 2011 4:30 pm

  Cenab-ı Allah,dan Ölümünde en cok hayırlısını ısteyelım arkadaşlar 😦

 246. murat said,

  Eylül 1, 2011 12:54 pm

  bu ölüm anımız böyle olcaksa peki cehennemde nasıl olucak allah kimseye bu acıyı göstermesin ne diyim

 247. adem kul said,

  Eylül 2, 2011 5:06 pm

  Ademoğlu bilmedikleri hakkında zanda bulunmayı ve daha sonra da bu zanna inanmayı pek sever. Kim ölmüş ve tekrar dirilmiş de ölüm acısını tarif etmiştir. Bir kılıç darbesinin acısını yaşamadan bilmeden 300 kılıç darbesi kadar acıtır demek ne saçmadır. Ölüm ancak öldükten sonra diriltilişimizde anlayabileceğimiz, bir olgudur. Ölüm şöyle zordur, böyle acıdır diyenler maalesef ki ölümden bihaber, cahilliklerinde kaybolmuş zavallı kimselerdir. Allah’ın dinini kuldan ve kulaktan dolma şekilde öğrenen kalabalıklar size sesleniyorum. Okuyun, Kuran’ı okuyun. Tüm önyargılarınızdan, kulaktan dolma din bilgilerinizden sıyrılıp okuyun, Unutmayın Kuran’ın sahibi de, dinin sahibi de yanlız Allah’tır. Allah pisliği akıllarını kullanmayanların üzerine yağdırır…

 248. Kaan said,

  Eylül 29, 2011 4:02 pm

  Herkese selam lar; aslında cok dusunulecek, konusulacak seyler var…. ben; Allah cc, hepımızın yardımcısı olsun, dıyorum…..

 249. melih said,

  Ekim 13, 2011 7:09 pm

  vallaha insanlar dini değerlerimize çok uzak kalıyorlar tabi hepsi değil.İnşallah ALLAHIM bizi yanlış yola düşürmez.Bu yazıyı okuyan herkes dua etsin eğer siz allaha sığınırsanız başkasının derdini çözerseniz allahta sizin bir derdinizi çözer.

 250. Mirzali said,

  Ekim 16, 2011 4:05 pm

  Bana biraz abartılmış gibi geldi. Zaten kimse gaybı bilemez.
  Geçenlerde babam rahmetli oldu.Akşam tv izledik. Sabah kahvaltı ettik suyunu içti, uzandı, yarım saat sonra uzanırken baktık vefat etmiş.
  Allah hepimize böyle ölüm nasip etsin…
  Her günahtan sakının özelliklede rahmetli babamın yaptığı gibi, kul hakkından sakının…

 251. uğur said,

  Ekim 28, 2011 4:37 pm

  insan şerefli bir şekilde ölüyosa beden acısı koymaz.beden zaten emanet.Allah ruh acısı çektirmesin.

 252. Kasım 9, 2011 10:57 am

  Allahım sen bütün Peygaberimizin mekanını cennet eyle…..

 253. GÜL TEN said,

  Kasım 11, 2011 8:04 pm

  bilgiler için teşekkürler inanın eşimi kaybettikten sonra ölüm diye allaha el açıp dileniyorum çok istedim canımı almayan ölüm meleğinin görevini kendim yapayım diye fakat içim de hep o korku oldu ALLAH korkusu çünkü biran önce önce rabbime sonra eşimwe kavuşmak istiyorum bana yardımcı olur iseniz çok mutlu olacağım lütfen yoksa daha fazla günahkar olacağım ALLAH rızası için birşey söyleyin acil olarak şimdiden teşekkürler

 254. mehmet akkaya said,

  Kasım 13, 2011 4:06 am

  S.a Peygamber efendimiz (sav) bir hadis-i şeriflerinde mealen buyururlarki ; Kafirin Ruhu Eşşeğinki Gibi Ağız ve Burun Deliklerinden Çıkar,Müminin İse Ter Olarak Çıkar.

 255. yağmur said,

  Kasım 15, 2011 4:55 pm

  ALLAHIM sen ümmeti muhammete yardım et…sana güveniyorum senden meded bekliyorum hıçkıra hıçkıra ağladım biz ne yapacagız nasıl canımızı teslim edeceğiz..bu kadar yükle bu kadar günahla dünya hayatı boş, ALLAH için ahiret için ömrümüzü harcıyalım… boş işler için diil ALLAH yardımcımız olsun…..

 256. Hasan said,

  Kasım 23, 2011 3:38 am

  Arkadaslar;
  Adamin biri , Azrail ile cok iyi arkadasmis.
  Azrail o kisiye; eger ben hastanin ayak ucundaysam o hasta iyilesecek demektir.
  Yok bas ucundaysam canini almak icin ordayimdir diyerek herseyi anlatmis.
  Neyse birgun bu adam hastalanmis, azrailin gelecegi ani beklemeye koyulmus, derken azrail cikip gelmis, adam birde bakmis ki azrail bas ucunda, azrailin soyledigi sey aklina gelmis ve adam son gucuyle basini diger tarafa getirmis, bakmis azrail yine basucunda, bunu birkac defa tekrarladiktan sonra bakmis ki kurtulus yok, demiski azrail kardes biz seninle arkadas degilmiyiz benim de mi canimi alacaksin deyince, azrail benim arkadasligim buraya kadardi demis ve adamin canini almis.
  Evt arkadaslar azrail en iyi arkadasimiz bile olsa ondan kurtulus yok, Allah bizleri olumu kolay olan mumin kullarimdan eylesin

 257. ismail said,

  Aralık 10, 2011 4:02 pm

  selamünaleyküm değerli kerdeşlerim.denizlerin kabarcığı kadar günahın olsa(cezallüllahü muhammeden anna ma ehlüh)
  adem aliyyisselam a komsu olman için(selahatüllahü ala ademe)
  (bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyin fil ardı vela fissemai ve huvessemiül alim)yarabii yapmış olduğum bütün günahlardan pişmanım keşke yapmasaydım inşallah birdaha yapmıyacağım de
  yarabbi dediğin zaman halis hane RABBİM cc buyur kulum der)
  rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun 8oo defa besmele çekeni rabbim cehennemden o kulumu çıkarın cennete alın buyurur,

 258. Ozan said,

  Aralık 11, 2011 10:29 pm

  Ff

 259. Ozan said,

  Aralık 11, 2011 10:30 pm

  Fghh

 260. ahmet said,

  Aralık 20, 2011 10:56 pm

  bu siteyi hazılayandan ve emegi geçen herkesten ALLAH razı olsun ALLAH yar ve yardımcınız olsun

 261. eda said,

  Aralık 26, 2011 12:52 am

  arkadşlar dualarınızı neden sayfada yapıyorsunuz ALLAH’ım bunu istiyorm rabbim bana bunu helal kıl vs. sapıttınızmı isteklerinizi adminden mi istiyorsunuz ! (haşa)

 262. mehmet said,

  Ocak 20, 2012 10:18 pm

  allah sizi ıslah etsin böyle saçma sapan şeylerle insanların kafasını doldurup allah adına hüküm verip infaz ediyorsunuz..admin sana soruyorum kaç kere ölümle karşılaştınki acısını bu kadar yakından tanıyorsun.allah resulu bile ruhtan sorulduğunda cevap veremeyip o yalnızca allahın emirlerinden bir emir derken sen ruhu parçalara ayırdın azap çektirdin ölümü açıkladın bunuda kalkıp alimlere yükledin.vah yazıklar olsun sana ve senin gibi fetva verenlere …..

 263. BİROL said,

  Nisan 8, 2012 7:21 pm

  NAMAZ..KILIN..ORUÇ TUUTUUN ..ZEKAT VERİN..KALBİNİZ ALLAH CC.İÇİN ATSIN BAŞKA BİRŞEYİ DÜŞÜNMEYİN ÖLÜMÜ YAŞARSAN ANLATIRSIN

 264. ibrahim yasir şit said,

  Nisan 15, 2012 10:33 am

  ölümden kaçış yok

 265. yusuf said,

  Nisan 17, 2012 8:59 am

  evet evet ismail yk ile buluşacaksın …bu kafayla giderseniz ikinizde töbe etmeden ölürseniz ,nerde buluşacaksınız biliyormusun ?yakıtı insandan ve taştan olan yerde

 266. yusuf said,

  Nisan 17, 2012 9:01 am

  kişi sevdigiyle beraber olur (hadis şerif)

 267. yusuf said,

  Nisan 17, 2012 9:03 am

  Ömrünü faydasız ve boş şeylerle geçiren tarlaya tohum ekmek vaktini kaçırır hasat zamanı geldiğinde pişman olur. (Hz.Ebû Bekir)

 268. yusuf said,

  Nisan 17, 2012 9:03 am

  Ölmek felaket değildir öldükten sonra başa gelecekleri bilmemek felakettir. (İmam Rabbani)

 269. yusuf said,

  Nisan 17, 2012 9:04 am

  Ölümü hatırlamak kalbi temizler insanı dünyaya ve dünyadakilere bağlanmak felaketinden kurtarır. (Abdülkadir Geylâni)

 270. yusuf said,

  Nisan 17, 2012 9:05 am

  11- Deki: “Size vekil kılınan ölüm meleği sizi öldürecek sonra Rabbinize döndürüleceksiniz.

 271. aktan said,

  Nisan 28, 2012 10:49 pm

  bebekler bile agliyorlar, biliyorlarki günah var diye.
  menzil ALLAH cc yolu o yolun yolculari ölümden korkmaz bilakiz cenabi HAK tan ölümü isterler.

  • nebahat said,

   Mayıs 10, 2012 10:02 am

   Din kardeşlerim .gerçek olan ölümü hepimiz biliyoruz..Allah yolunda olalım .günahlardan kaçınalım .Allahtan hayırlı yaşam ve hayırlı ölüm dileyelim ..ALLAHIM HERŞEYE KADİRSİN SEN .GÜNAHLARDAN KORU BİZLERİ.

 272. mehmet said,

  Haziran 21, 2012 9:44 pm

  arkadaslar ben gecen gun bı gunah ısledım bı sey ıcım o kadar etkılı bı seykı o an ne dusunuyosan oonu 1 e 1 yasıyosun bende bılmeden olumu dusundum 2 defa oldum dırıldım ruyamı gercekmı artık oyle seyler yasadım kı olum cok cok cok cok zor bı sey allah butun musluman dın kardesleımıze o an yardımcı olsun kendınızı ahırete hazırlayın cok zor bı yer orası allah hepımızın yardımcısı muhammet sas sefaatcısıolsun ins allaha manet olun

 273. HARUN said,

  Temmuz 9, 2012 1:11 am

  Yoksa kötülüklere batıp-yara alanlar, kendilerini iman edip salih amellerde bulunanlar gibi kılacağımızı mı sandılar? Hayatları ve ölümleri bir mi (olacak)? Ne kötü hüküm veriyorlar. (Casiye Suresi, 21)

 274. HARUN said,

  Temmuz 9, 2012 1:12 am

  Örneğin Allah’ın varlığını takdir edememiş, inkarcı bir insan, uykusu sırasında rahat bir şekilde ölmüş gibi gözükebilir. Oysa gerçekte oanda başka bir boyuta geçen ruhu, büyük acılar içinde ölümü tatmaktadır. Ya da tam tersine, acı çektiği sanılan bir müminin ruhu, aslında ayetlerde bildirildiği gibi bedeninden melekler tarafından güzellikle alınmaktadır.

 275. osman said,

  Ekim 3, 2012 6:29 pm

  arkadaşlar eğer ameliniz iyiyse ruhunuz bedeninizden süzülür gider. bazı alimler varki öldükten sonra rengi olduğu gibidir mosmor felan olmaz. eğer ameliniz kötü ise alah (C.C.)sizlere yardım etsin…

 276. suat said,

  Ekim 20, 2012 11:14 am

  allah hepimizizn yar yardımcısı olsun dualarımız kabul olsun işallahhhh

 277. emre said,

  Ekim 23, 2012 1:20 pm

  cennet cehennem kitabından alınma herhalde

  • batuhan said,

   Kasım 22, 2012 10:30 am

   evet bu yazılar doğru efendimiz bile ölüm acısından ALLAH CC sığınırım demiş…var siz artık düşünün tek yeğane bir olan ALLAH CC ‘BİZLER ACİZLİĞİMİZİ ANLIYALIM DİYE BUNU ‘HER KUL ÖLÜMÜ TADICIDIR ‘DİYE…..yani ne kadar bu gerçekten kaçınsak bile bu bizi bulacaktır.ne yorum yaparsakk yapalım bu gerçek çok acıdır. ona göre kendimize çeki düzen verelim ve bu şuurda yaşayalım onu illa tatacagız.

 278. merve said,

  Aralık 14, 2012 7:57 pm

  allahım hepimizin sonunu hayır etsin amin

 279. Muhammed said,

  Ocak 7, 2013 12:16 pm

  kitabı tavsiye ederim ben sık sık okurum, gerçekten herkesin okuması gerek imanını sorgulaması gerek. rabbim cümlemizi affeylesin hesabı kolay olanlardan eylesin

 280. Erhan said,

  Ocak 18, 2013 2:00 pm

  Arkadaşlar bu ölüm ve ölüm acısı olayı çok garip bir durum,bi o kadar da karışık.Benim anlayamadığım konu,insan ölürken bi ölüm şekline göre acı çekiyor,bir de ameline göremi acı çekiyor?Yani diyelim ki,günahkar bir insan ölürken ölüm acısını en şiddetli bir şekilde tatması gerekir ama onu narkozla uyuşturup,uyku halinde iken öldürdünüz,Şimdi bu günahkar kimse bedenen bi acı çekmez,ameliyat olurken acı çekmediğimiz gibi,ama ruhu ızdırap duyar bence.Doğrumu?Birde ameli iyi bir kulu düşünelim.Bunu da kurbanlık koyun gibi keserek öldürdük diyeim.Ameli ne kadar iyi olursa olsun mutlaka bedeni acı çekecektir ama ruhu ölüm acısını tatmayacaktır.İnanın kafam çok karışık,bu nasıl bir anlamadım arkadaşlar.Anlayan varsa bunu bana anlatsın lütfen.

 281. Mehmet Engin said,

  Şubat 5, 2013 2:32 am

  yüce allahım içimizdeki imanımızı kuvvetlendirsin imanımıza zarar verecek davranışlardan bizi saklasın

 282. ufuk0618 said,

  Şubat 11, 2013 9:44 pm

  Kulun önünde ölüm zahmetinden başka ne azap, ne üzüntü ne de korku bulunmasa bile, sadece ölüm anındaki şiddet onun gecesini gündüzüne katıp düşünmeye ve ölüm için hazırlanmaya yeterli olurdu..Üstelik ölüm de her an onunla karşı karşıyadır..

  Hayret edilecek durum şudur ki; bir insan kendisinin birisi tarafından biraz sonra dövüleceğini bilse, yiyeceği dayağın düşüncesi içinde hiçbir şeyden zevk almaz olur…Ölüm meleğinin her an kendisineölüm pençelerini saplamak üzere olduğunu bildiği halde bundan dolayı herhangibir korku ve üzüntüye düşmez..Bu gaflet içindeki şuursuzluğun tek nedeni kuşkusuz cehalet ve aldanmadır..

  Ölüm acısını tatmayan kimseler, onu başka acılarla kıyaslayarak yahut başkasının ölüm anında çektiklerini görerek bunu idrak etmeye çalışır..Muhakkak ki, ruhsuz olan bir aza acı duymaz.Acıyı ve sancıyı duyanda, çeken de sadece ruhtur..Can çıkması bedeni değil doğrudan doğruya ruhu ilgilendiren bir acıdır ve bu acı ruhun bütün parçalarına sirayet eder..Ruh, bedenin her tarafını kapsamıştır.Ayağa bir diken batacak olsa, acısı sadece ruhun oradaki parçasına sirayet eder..Fakat yangın gibi tüm bedeni kapsayan acılar böyle değildir…Ruh tüm bedene yayıldığından yangında kalma gibi durumlarda tüm ruh bu acıyı duymuş olur..

  Ölüm acısına gelince, bu doğrudan doğruya ruhun kendisine sirayet ettiği için, acısı hiçbirşey e benzemez..Bütün sinirlerden, damarlardan, adale, mafsal ve her kılın ucundan çıkarılan ruhun duyduğu acı; kılıç yarasından,testere ile biçilmekten, makaslarla doğranmaktan daha ağırdır..
  Ölüm anında kulun bunca acı karşısında feryad-ı figan etmemesinin sebebi, ölüm acısının onun her tarafını kaplamış olup kendisinde imdat isteyecek derman bırakmamasındandır..
  Ölüm anında dehşetten dolayı aklı karışır, dili tutulur, azaları dermandan düşer.Bu yüzden inlemeyi, yardım dilemeyi çok istediği halde, bunu yapması imkansızdır..Eğer biraz dermanı varsa, oda canı çıkarken göğüs ve boğazında hırıltıya benzer sesler çıkarır.Rengi, asıl yaratıldığı torağın rengine dönüşür.Göz kapakları açık olduğu halde tavana dikilir..Dudaklar sarkar ve dil içeri çekilir..Acı içine ve dışına yayılır..Her tarafı mosmor kesilir.Önce ayaklar sonra diz ve baldırlar…Böylece can boğaza gelinceye kadar acılar üstüne acılar eklenir..Her azanın, her parçanın ölüşünde elem üstün elem ve acı üstüne acı vardır..Can boğaza dayandığı zaman, işte o zaman..Kul bütün dünyalıktan gözünü çeker, kimseye bakmaz olur..Artık tövbe kapısıda kapanmıştır..O anda kendisiyle sadece hasret ve pişmanlık kalır… BUNU SÖLEYEN KİŞİ DOGRU SÖYLEMİŞTİR

 283. Aslı said,

  Mayıs 18, 2013 9:47 am

  Hoca belki de doğru yazmıştır. Alay etmeyin

 284. ilayda said,

  Ağustos 23, 2013 2:50 pm

  elbet eninde sonunda isanoğlu ölümü tadacak.o zamanki imanımızı güçlendirip geride kalan günlerimizi ibadet ederek dua ederek geçirelim çünkü bir dah geriye dönüşü olmayacak bu fani dünyanın…

 285. fani said,

  Eylül 15, 2013 11:44 pm

  hayat bir gün ölüme sorar. neden herkes beni sever de hiç kimse seni sevmez.ölüm gülümser.sen tatlı bir yalansın.bense acı bir gerçek.ölüm önemli bir olaydır.ancak ondan daha önemli olan ölmeden önce nasıl bir hayat yaşadığındır..işte film bur da kopuyor.bizler ölümün olduğunu biliriz . ölecek insanlarında olacağını biliriz ancak kendi ölümümüzü hep göz ardı ederiz buda bize şeytanın attığı en büyük kazık.bizi hiç bir zaman ölmeyecekmişiz gibi yaşamaya inandırması.çok eski zamanların birinde inançlarını layıkıyla yaşayan biri ömrü boyunca şeytanı görmek ve ona bir tokat atmak ister.bir gün yolda giderken karşıdan meymenetsiz biri gelir ona beni görmek istiyormuşsun der. sen kimsin?. diye sorar ben şeytanım der.bunu duyunca arzuladığı tokattı.atar şeytan gülerek neden böyle Allaha her gün kulluk ediyorsun senin ölümüne daha 40 yıl var der.son yılında allaha kulluk edersin rabbin de seni affeder cennetine koyar der. adam bunun üzerine vazifelerinden vazgeçer.nasıl olsa daha ölümüme 40 yıl var der son yılımda tekrar başlar af isterim diye düşünür.aradan 5 yıl geçer. bir akşam üzeri ısız tenha bir yoldan geçerken peşine biri takılır bir köşede adamı sıkıştırı.sorar sen kimsin ?.cevap verir adam ben azrailim canını almaya geldim.o anda şoka uğrar benim ölmeme daha 35 yıl var der.azrail. sorar sana bunu kim söyledi cevap veriir ben yıllarca şeytanı bekledim tokat atmak için bir gün geldi. bende ona bir tokat attım oda bana bunu soyledi der.ben son yılı bekledim tövbe etmek için şimdi ölürsem tövbesiz mi giderim.azrail cevap verir.senmi şeytana tokat attın şeytanmı sana tokat attı.ve adamın canını alır. dünya hayatı kocaman bir yalandan ibaret en büyük yalandır bir gün ölmeyeceğini sanmak.bir mezar taşına yazılmıştı.anna karnından geldik pazara bir kefen aldık donduk mezara………

 286. isimsiz said,

  Kasım 9, 2013 2:50 pm

  Ben bu yazının sadece kötü kullar için geçerli olduğunu düşünüyorum hatta düşünmüyorum bu şekilde olduğunu biliyorum ayetleride var Allah(c.c) iyi kullarına bu acıyı hissettirmez yalan yanlış bilgilerle iyi kulları korkutmayın ölümü onlar için korkutucu bir hale getirmeyiniz lütfen günahtır.

 287. dasdas said,

  Kasım 22, 2013 5:55 pm

  allah günahları affetsin amin…

 288. ömer said,

  Kasım 22, 2013 5:58 pm

  ALLAH ım günahlardan bizi koru alahım yukardakı yazıdan emin degilim çünkü kimse bilmez ölümkü senden başka

 289. şirzat kuş said,

  Mart 11, 2014 3:47 pm

  çok korkunç bişey. Allah ölüm anında yardımcımız olsun

 290. kuzey said,

  Mart 25, 2014 12:23 am

  bu sizin allahınınız ne farkı kalır sadistten şeytanda o zaman
  ben bu yazıyı yazanın anasını avradını sikiyim allahını sikiyim o büyük allah nasıl buna izin verir böle allahmı olur mantığa uyuyomu hiç 0 mantık bu şekilde cahilleri kandırıyosunuz bu yazıyı yazanın insanlıklan alakası olabilirmi hiç. ulan kelimeye bak testere ile biçilmekten daha kötü böle bi mantık olabilirmi.bu nasıl bir aptalllıktır bu sizin allahınınız ne farkı kalır sadistten şeytanda o zaman

  • ilayda1510 said,

   Nisan 2, 2014 4:09 pm

   Sen Allaha bu kadar mı inanaıyon afedersin ama sen bvi oc sun ozmn inandıgı töbe töbe Allhım affet ama sen kimsin de Allhı sikiyorsun küçüçk seyinle sıkmeymi calısıyon önce adam ol bbe ayıp bu kadar millet onunde neler diyorsun sen ailen hiç terbiye vermedimi be sana utan azcik yaa Allah hakkında neler neler diyorsun senin allha inancın yok hırıstiyansın galbaa Allah yarattı lan seni Allah sen kimsin ki Allahımıza küfüer ediyon önce kuran an oku namaz kıl Adam akııllı konus böle Peygamber Allah adı gecen yerlerde kimsinki küfüer ediyosun azcık insan ol ki Allah seni sevsin azcık İnsan olki insanlar seni sevsin 11 yasındayim 12 me gircem ama senden fazla sey biliyorum

 291. ilayda1510 said,

  Nisan 2, 2014 4:04 pm

  ayrıca benim bir sorum var cevaplarsanız o kadar cok sevinirimki öğretmen arastırmamızı istedi arkadsslar bu arada selamün aleyküm sorum şu Allah bize ölümümüzün geldiğini söylerse bunu duyunca sevinirmiyiz üzülürmüyüz veya iyi birşeymi kötü birşeymi cevaplarsaniz cok ama cok severim Tesekürler

 292. kamil said,

  Nisan 22, 2014 7:38 pm

  böle güzel bir konuda yorumlar atıyorsunuz fakat bazı kardeslerım de fitne beliriyor fitnenizi dini konularda göstermeyin

 293. kamil said,

  Nisan 22, 2014 7:41 pm

  bana bak kuzey Allah seni cehennemin en derin tabakasına alsın senı lanetlesın bu dunyada hemde öbür dünyada belanı versın azap yüzü göresin ölüm yakındır .! bu sözlerine pişman olcaksın fakat ne fayda seni kimse kurtaramaz .! ebedıyyen cehennemde olucaksın insallah…! eger yanımda olsaydın senı öldürürdüm .!

 294. bedirhan bedir said,

  Temmuz 6, 2014 3:50 pm

  mevlaya dost olanlar neden böyele acıyla ölsünlerki?müslüman olmanın ne anlamı kalırki-mevla dostlarına acı çektirirmi? yazıda geçen kul kelimesi hariç bu şekilde ölüm salih müslümanlar için değil,münafıkifasık facir müslümanlar ve garimüslimler için yapılan bir tariftir-yoksa sümme haşa mevlamız dostlarına (müslümanlara)zulüm etmiş olur-buda mevlayı zalimlikle isnad etmek olur sümme haşaa-bir ayazı paylaşırken avamın anlayacağı açıklamalarla beraber yayınlayın-böyle yaparsanız insanların imanlarını arttırmaktan öte imandan edersiniz-kimin mevlaya güveni kalırki !!

 295. sinemerdem said,

  Ağustos 3, 2014 9:37 pm

  şahsen bunları okuduktan sonra ölüm korkum azaldı çünkü öldükten sonra rabbime kavuşacağım ve Müslüman olarak öleceğim . duyduğuma göre Müslümanlar kafirlere nazaran daha acısız öleceklermiş . ALLAHIM İNŞALLAH HEPİMİZE HUZURLU BİR ÖLÜM NASİP EDER !

 296. omer des said,

  Ekim 22, 2014 10:57 pm

  GÜNDE 100 DEFA Yasini şerif ayetinden,Selamün kavlen min rabbin rahim OKUYANIN ÖLÜM ACISI ÇEKMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ CÜBBELİ

 297. faruk said,

  Aralık 5, 2014 1:56 pm

  BEN DOKTORUM. ACİLEN ÇAĞRILDIĞIM BİR HASTANIN VEFAT ETMİŞ OLDUĞUNU GÖRDÜM . ORTA YAŞLI BİR ANNEYDİ. YÜZÜNDE AŞİKAR BİR GÜLÜMSEME VARDI.BUNU UNUTAMIYORUM.SLM.

 298. abdullah said,

  Şubat 1, 2015 6:17 am

  bakın,benim dunyalar tatlısı bir muhabbet kuşum vardı.ölecegi zaman karanlık yerlere sokuşup durdu.çılarıyorum koşa koşa yastığın içine saklanıp kafasını gömüyordu.biseyden kaçar gibiydi..öleceğini anladım.avucumun içine saklandı.oksadım sevdim biraz..can verirken kanatları öyle bir kasıldı ki yavrunun,kıtır,kıtır sesler çıkıyordu.kanatlarını kastı,gözleri tavana daldı zaten.sonra öldü.ölür ölmez burbundan salyalar aktı.dehşete düştüm ağladım.koskoca adamım yaşım 30.hüngür hüngür ağladım.günahsız minicik bi hayvan böyle can cekişiyorsa vay biz insanların haline…

 299. Şubat 7, 2015 8:59 pm

  Ben artik cok aci cekiyorum evliyim ama karimin telefonu yuzunden cok acilar çekiyorum o telefonunu birakmak istemedi benim pisikolojim bana ölümle son bulacagini söylüyor ben olumun nasil oldugunu biliyorum ruhum rahatliyacak bildigim bu ama gunahlarimi cekecegim sewabim ise cokdegi çünkü yeterince sewapim yok son istegim allahtan cocuklarimin bu aciyi fazla buyumeden beni tanimadan bu aciya son verirken cocuklarimi ruhumu teslimedecegimm allahima cocuklarimi emanet etmeden once cocuklarimin babasi vardi bunun boyle kalmasini cenabi allahtan dilerim sanal alemi son ayin ocak ayinda 15 baslayip bugun itibariyla tam18gun oldu benim aci cekmem tam 18 gun busanal alemi sewmemistim sewmiyecemde sewmiyerekte olecek olmam

 300. Mehmet said,

  Ağustos 30, 2015 10:19 am

  RABBİM HERKESİ AMELİYLE İMTİHAN ETSİN.

 301. rabiş said,

  Ocak 31, 2016 5:12 pm

  Sakın sakın ölüm var ölümcük var ölüler bir daha ölmez ..Kafir olmayan ve azılı fasık olmayan bilsinki ölüm çok güzel bir şeydir RABBE kavuşmaktır..Kaç tane insan gördük duyduk ölürken gülüyor.. hayvanlar gibi can veren gözleri patlayanlarda var müminin ölümü güzeldir kafirin ölümü kötü olur..bu azrailin görüntüsündendir kimine korkunç görünür kiminede güzel Allahın koruduğuna ölüm neylesin..

 302. apo said,

  Şubat 5, 2016 10:56 am

  Takva sahipleri o kimselerdir ki, melekler, canlarını hoş ve rahat halde alırlar. “Selam size, yapmış olduğunuz güzel işlerin mükafatı olarak girin cennet’e…” derler. (en-Nahl: 32)

 303. Hakan said,

  Eylül 9, 2016 10:19 am

  Yok böyle bir şey! !Ölümü hiç kimse bilemez!!!Dininizi Kurandan öğreniniz! !Bu yazılar hep uydurmadır!


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: